У своїй доповіді Поташнянський сільський голова М.Г. Рудь наводив цифри і дані про те, що вдалося зробити за рік. Спрацювали, за словами Михайла Григоровича, непогано, адже бюджет виконано на 100,3%, в тому числі місцевий – на 107%. Проведено ремонти приміщень, що знаходяться на балансі сільради, на що використано більше трьох тисяч гривень. Однак матеріальна база сільського будинку культури, дошкільного навчального закладу та інших установ на сьогодні ще слабка. Потрібні значні кошти, а в сільському бюджеті на розвиток залишається 40 тис. грн. Їх явно не вистачає і на паливо, і на електроенергію, і на продукти харчування дітей в дитсадку, і на ремонти, і на дороги, благоустрій тощо.
Незважаючи на труднощі, в селі утримуються один із кращих в районі ФАПів, дитячий садок, створено галерею Прокопа Колісника і музей культури села. Добрих слів заслуговує і робота педколективу школи, в якій навчається 131 учень. Функціонують і будинок культури та бібліотека, але приміщення, в якому відсутнє опалення, потребує капітального ремонту.
А ще поташняни частково впорядкували кладовище, вулицю Матросова та деякі інші. Залишається проблемним і вуличне освітлення. Нинішнього року заплановано провести його на головних вулицях.
Одна з найболючіших проблем – благоустрій, захист навколишнього природного середовища. В селі є одне санкціоноване сміттєзвалище, а стихійних – не менше десятка. Усе це, наголосив Михайло Григорович, робиться нашими людьми, і наведення порядку не потребує коштів.
В Поташні проживають більше 1400 чол., третина з них – пенсіонери, 98 учасників Великої Вітчизняної війни, в тому числі 2 учасники бойових дій, 19 інвалідів і 25 вдів. В селі 8 багатодітних сімей, 10 дітей-напівсиріт і 2 дітей-сиріт. І хоча людям цих категорій з боку сільради була надана певна матеріальна допомога, це зовсім мало порівняно з тим, що потрібно.
Не оминув увагою Михайло Григорович і стан правопорядку в селі. На жаль, констатував він, входять в звичку молодих людей вживання спиртних напоїв, бійки біля барів, керування транспортними засобами в стані сп’яніння. Трапляються в селі і крадіжки.
Чітку характеристику криміногенної ситуації в селі дав старший дільничний інспектор міліції, депутат районної ради Ф.М. Кокарча. Якщо врахувати, що в районі торік скоєно 380 злочинів, з них у Поташні – 1, то, здавалося б, в територіальній громаді більш-менш благополучно. Федір Михайлович перерахував правопорушення, скоєні жителями села в 2007 році, дав їм оцінку, проаналізував звернення громадян і вжиті заходи. І сільський голова, і старший дільничний інспектор міліції пообіцяли взяти під жорсткий контроль дотримання працівниками барів і подібних закладів графіка роботи і вжити дієвих засобів по викоріненню самогоноваріння, наведенню правопорядку.
– Сьогодні єдиним органом виконавчої влади на селі є сільська рада, до якої люди звертаються за допомогою, підтримкою, з своїми наболілими проблемами, – наголосив Михайло Григорович. – Ми ж в свою чергу повинні відстоювати інтереси громадян, організацій і установ, працювати разом, для людей.
Звітуючи, сільський голова М.Г. Рудь неодноразово підкреслював: те, що вдалося зробити – результат співпраці з місцевим сільгосппідприємством «Явір-Агросервіс», колективами сільських закладів освіти, культури і медицини. Взяти хоча б актуальну нині проблему отримання компенсаційних коштів знецінених вкладів. Сільська рада оперативно зібрала документи для реєстрації більше 300 вкладників – жителів села. Опікується місцева влада й забезпеченням скрапленим газом населення тощо.
Однак є ще й невирішені питання, зокрема, автобусне сполучення з райцентром, організація змістовного дозвілля молоді, створення робочих місць, благоустрій.
В обговоренні доповіді взяли участь депутати сільської ради – директор школи М.У. Шиндер, завідуюча дитсадком О.А. Яланецька, член виконкому сільради, заступник директора ВАТ «Явір-Агросервіс» В.А. Данильченко, а також завідуючий ФАПом В.К. Вальковий. Виступаючі не лише оцінювали діяльність сільського голови, а й звітували про роботу на своїх ділянках. Є чим пишатися освітньому закладу в Поташні, який торік зайняв друге місце в районі серед ЗОШ
І-ІІ ступенів по спортивно-масовій роботі. Школі, відзначила Марія Устимівна, допомагають і сільський голова, і товариство, і старший дільничний інспектор міліції. Олена Анатоліївна теж запевнила односельчан, що її колеги все роблять для того, аби малюки почували себе в дитсадку, як вдома. Василь Андрійович по-справжньому переймається благоустроєм, екологією і обіцяв посприяти в облаштуванні кладовища. Василя Карповича турбує демографічна ситуація на селі, здоров’я населення. Торік втричі більше померло, ніж народилося. Лише третина населення пройшла флюорографію, є хворі на туберкульоз.
– На долю кожного покоління випадають якісь випробовування, – підсумував заступник голови районної ради П.А. Сугак. – Слід усвідомити одне: ніхто звідкись не прийде і не вирішить всі проблеми. Ми самі повинні дбати, щоб жити краще. Позитивні зрушення в економіці держави вселяють надію на те, що проблеми поступово будуть вирішуватися.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ,
с. Поташня.