Навіть за ті кілька днів хлопці і дівчата двох країн встигли подружитися, знайти спільні інтереси. Разом заспівали на прощання польську пісеньку, і комфортний автобус з юними друзями відправився у дорогу.
– Щойно завершилася друга частина важливого проекту в області співпраці і обміну молоді Слупецького повіту та Бершадського району „Польща-Україна. Спільне минуле – спільне майбутнє”, – говорить голова райдержадміністрації С.Л. Шульц. – Торік наші діти побували у Польщі, а тепер учні Слупецького загальноосвітнього ліцею – у нас. Саме ліцеїсти завдяки Євросоюзу для реалізації другої частини проекту виграли грант (26 тисяч євро). До речі, далеко не в кожному районі на Вінниччині мають таку плідну співпрацю з територіальними громадами Польщі. Переконана: проект має величезне значення, він дає бачення того, як повинні розвиватися відносини добросусідських країн, особливо в програмах, що стосуються молоді, за якою майбутнє. Це лише перші кроки, але ми все робитимемо для того, аби поглибити, розширити співпрацю.
Головна мета названого проекту – побудова громадянського суспільства, підтримка територіального самоврядування, налагодження постійної співпраці між школами і молоддю двох країн, тож польські ліцеїсти і вчителі знайомилися з діяльностю і самоврядуванням наших освітніх закладів, побували на уроках, брали участь в засіданні євроклубу, обговорювали проблеми за „круглим столом” тощо.
Варто зазначити: чи не найбільша відповідальність за реалізацію другої частини проекту лягла на плечі освітян, спеціалістів служби у справах дітей райдержадміністрації. Однак завдяки начальнику відділу освіти РДА Л.Т. Почвірній, заврайметодкабінетом А.Г. Філімоновій, спеціалісту І категорії Н.П. Корнійчук, методисту Н.Г. Балабай, начальнику служби у справах дітей РДА О.А. Зарецькій і спеціалістам, директорам шкіл Г.О. Погончику , В.В. Оніщенку та іншим було розроблено цікаву програму, узгоджено дії усіх служб. До речі, польські учасники проекту вивчали побут в українських родинах (діти жили в сім’ях бершадців).
– Програма нашого перебування на Україні була насичена і дуже цікава, – ділиться враженнями координатор проекту, директор Слупецького загальноосвітнього ліцею Тадеуш Рачковські. – Вся експедиція займала 10 днів. Ми відвідали історичні і пам’ятні місця, разом з українськими школярами побували в Києві, Одесі, жили в Бершаді. Дітям дуже сподобалося, особливо гостинність українців. Усе це зближує, сприяє духовному розвитку молоді наших країн.
Ліцеїстка Хальшка Матушевська, як і її ровесники, неприховує задоволення від спілкування з бершадськими школярами. Вона добре подружилася з Каріною Кельман, в родині батьків якої проживала. Дівчина переконалася, що бершадці – щирі, привітні, гостинні люди.
Такої ж думки про польських друзів і М.М. Обідник, у родині якого мешкав Бартош Крюгер. Такі заходи, на думку Миколи Максимовича, допомагають нам інтегруватися в Європу. Від імені батьків, учнів М.М. Обідник висловив щиру вдячність керівництву району, директорам шкіл, освітянам за те, що зуміли організувати таке спілкування.
– Стосунки між учителями і дітьми, їхня педагогіка виховання, – зауважує Л.Т.Почвірна, – базуються на демократичних, партнерських засадах, що виключає менторський, повчальний тон. Але для цього повинні бути надзвичайна вихованість дітей і шляхетність педагогів. Вважаю це дуже цінним, беремо на озброєння. А ще співпраця з поляками стимулює учнів до навчання, поглибленого вивчення іноземної мови. У нас навіть є ідея організувати вивчення польської мови на факультативах, в гуртках. Але для цього потрібні кваліфіковані спеціалісти.
Схвально відгукуються про співпрацю між освітянами і учнівською молоддю нашого району та Слупецького повіту і директори першої та третьої міських шкіл Г.О. Погончик і В.В. Оніщенко. Це чудовий проект по суті, стверджують вони, бо має людський характер. Дуже багато спільного в історії наших народів, нині об’єднує спільне бажання виховувати підростаюче покоління у дусі інтеграції, демократичних перетворень. Такі зустрічі, безперечно, ідуть на користь усім, адже це незабутні враження, дружба.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.