Основним же було питання про підсумки розвитку освіти району та невідкладні завдання щодо продовження реформування галузі в 2007-2008 навчальному році. Начальник відділу освіти РДА Л.Т. Почвірна говорила не лише про досягнення, а й не обминала увагою проблем. Однак вся її доповідь свідчила про те, що в освіті Бершадщини є позитивні зрушення, продовжується оновлення її змісту і форм, зміцнюється матеріально-технічна база галузі.
Досвід розвинутих країн переконливо свідчить: чим вищий рівень освіти населення, тим краще живуть люди, тим досконалішими є демократичні інститути. "Завдання школи ХХІ століття – формувати людину, для якої отримання знань стає способом життя", – наголосила Людмила Тимофіївна.
Л.Т. Почвірна відзначила, що протягом року збережена мережа загальноосвітніх закладів – у 40 школах району навчалось 7468 учнів, кількість яких цього року зменшилася на 339. Первинною ланкою освіти – дошкільним суспільним вихованням охоплено понад 1900 дітей, що становить 71% (в області і Україні відповідно 51% і 54%).
Одне з найважливіших завдань – забезпечення високого рівня якості навчання. За підсумками навчальних досягнень учнів рівень успішності по району становить 88,3%, що на 1,9% більше, ніж у попередньому році. 44 випускники 11-х класів з 15 шкіл отримали атестати особливого зразка і нагороджені медалями (32 – золотими, 12 – срібними), а 66 випускників 9-х класів отримали свідоцтва з відзнакою.
Значну увагу в своїй доповіді Л.Т. Почвірна приділила роботі з обдарованою молоддю. У другому етапі всеукраїнських олімпіад взяло участь більше тисячі учнів, з яких 206 стали призерами. Найкращих результатів досягли міські, Війтівська, Джулинська, Баланівська, Флоринська, Устянська, П'ятківська, Красносільська та інші школи. Однак на конференції мова йшла про необхідність створення при райметодкабінеті своєрідного науково-методичного центру з підготовки талановитих учнів до обласних та всеукраїнських змагань.
На нинішньому етапі гостро ставиться питання про впровадження в навчально-виховний процес і управлінську діяльність інноваційних технологій. У багатьох школах є цікаві напрацювання з цієї проблеми, про що говорила не лише доповідачка, а й директор Баланівської школи О.О. Острук, заступник директора з навчально-виховної роботи Джулинської ЗОШ С.О. Чабан, завідуюча дитсадком "Сонечко" О.М. Шевченко, педагог-організатор Маньківської школи Т.Л. Тимошенко, учителька початкових класів Бершадської ЗОШ №1 Г.М. Гончар, голова районного методоб'єднання учителів фізичного виховання Н.В. Сировець та інші виступаючі.
У загальноосвітніх закладах оновлюється система виховання. Цікавий досвід такої роботи накопичено в Баланівській, Джулинській, Яланецькій, Устянській, Війтівській, Маньківській та інших школах. Особлива увага приділяється профілактиці правопорушень.
Серйозне занепокоєння в освітян викликає стан здоров'я школярів, адже на диспансерному обліку перебуває майже 8 тисяч дітей, у 60% учнів спостерігається порушення постави, сколіоз, і лише 5-9% серед першокласників практично здорових. Ефективним напрямком поліпшення здоров'я дітей є розвиток фізичної культури і спорту. За підсумками обласного огляду-конкурсу на кращу організацію такої роботи район на 5-му місці серед 33-х учасників.
Відбулися якісні зрушення й у фінансовому забезпеченні роботи закладів освіти. Чимало кроків зроблено по підвищенню зарплати педпрацівникам та рівня їх соціального захисту. Про це, зокрема, говорили й голова райдержадміністрації С.Л. Шульц і голова районної ради М.Г. Бурлака. Досить назвати лише одну цифру: 41% коштів районного бюджету спрямовані на галузь освіти. Додатково на газифікацію виділено 239 тисяч грн., замінено три котли, придбано 45% вугілля від потреби, виконано першу чергу ремонту Лісничанської школи, закладено кошти (130 тис. грн.) на проведення робіт другого етапу. А ще вирішується питання про виділення державної субвенції на переведення першої міської школи на електроопалення.
Керівництво району відзначило результативну роботу з підготовки шкіл до нового навчального року. На черзі – придбання меблів для освітніх закладів. Світлана Леонідівна і Михайло Григорович наголосили, що пишаються здобутками обдарованих учнів та їх талановитих наставників, і висловили щиру вдячність освітянам за їхню нелегку, але почесну працю.
В обговоренні доповіді брав участь і голова районної організації профспілки працівників освіти М.К. Морочинський, який відверто говорив про проблеми та соціальний захист учителів, зокрема, про їх пенсійне забезпечення і оплату праці, зміцнення матеріальної бази галузі тощо.
Після розгляду основного питання і прийняття рекомендацій до неухильного виконання, на конференції вшанували кращих представників освітянської громади.
На завершення учасники конференції переглянули короткометражний відеофільм про здобутки учнів та учителів Бершадщини і подивилися виступ районної освітянської агітбригади "Зірковий дивограй".
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.