Свято Покрова Пречистої Богородиці з давніх - давен зміцнювало в душах козаків надію на опіку і заступництво Матері Бога Живого.
День Покрова, 14 жовтня, святкується в усіх козацьких громадах світу дуже урочисто, з молебнями про живих, з панахидами про тих, хто відійшов в інший світ, з урочистими загальними зборами козаків, з загальними трапезами.
Історична довідка. Така історична традиція приурочується до дива поразки турків під Азовом у 1641 році. Гарнізон Азова в той час налічував 6 тис. донських і запорозький козаків, а турецько-татарське військо – 227 тис. чоловік. Штурм Азова розпочався 6 червня 1641 року, але втративши близько 100 тис. чоловік, ворог відступив. У вирішальний час довгої героїчної оборони козацькому гарнізону з'явилося небесне видіння "діви чудесної в багряній ризі", яке надихнуло козаків на новий подвиг, і до 1 жовтня 1641 року здійснилось дійсно диво: місто звільнилося від облоги.
Але корені особливого відзначення Богородиці, безумовно, набагато древніші, глибші та духовніші. Божа Матір - це Вище Начало, материнська ніжність, яка сама страждає і розуміє страждання інших, вічна жіночість, посередник між слабкою людиною і Всесильним Господом. Її образ визивав у масах військового козацького народу ті ж відчуття, які живили шанування Пресвятої Діви у середньовічних рицарів, а саме у рицарів Великого князівства Литовського, які ходили у бій співаючи гімн-молитву "Бога Родиця, Діва, Благословенна Марія".
В це осіннє свято згадуються всі загиблі та померлі козаки, воно служить днем подяки за Божі дари, за ті життєві блага, які козаки отримали за рік, що минає.
Відчуваючи ностальгію за тими героїчними часами, козацькій славі та лідерах козацтва, сьогодні намагаються відтворити козацтво. Звичайно, його роль переосмислюється, але виглядає це, як штучно створена організація, хоча справжні козаки об`єднувалися за потребою та вимогами часу з певною метою. Люди завжди об`єднувалися в групи чи міні – групи за інтересами.
Сьогодні у Бершадському районі зареєстрована громадська організація «Бершадська козацька сотня». Також у загальноосвітніх школах створено дитячі козацькі організації та республіки, які саме 14 жовтня дають клятву юних козачат, вивчають правила, закони та обов`язки.
Звичайно, добре, коли є традиції, які потрібно відроджувати. А, може, потрібно створювати вже й свої? Бо, які традиції нашого часу будуть відроджувати прийдешні покоління?