Прагнення пізнати рідний край, помилуватися його красою і розмаїттям, не раз кликали у мандри. Як класний керівник Олександр Олександрович уміло і планово проводив туристичну роботу під девізом «Люби своїх батьків, свій рідний край і Україну», провів 40 походів із учнями стежками нашого району. Разом із школярами вивчали й історичні місця Поділля, організовуючи туристично-екскурсійні поїздки.
Часто діти ставили такі запитання, на які важко було відповісти. Саме тому постійно поглиблював знання з історії і географії Бершаді та району, систематизовував їх. Із часом виникла потреба розповісти про маловідомі факти історії нашого міста широкому загалу читачів.
Ця невеличка за обсягом книжка – перша в Олександра Дьоміна як автора-крає - знавця. У ній він наводить деякі віхи історії, пов’язані з Бершаддю, від часів Литовсько-Руського князівства до сьогодення, захоплююче розповідає про князів Збаразьких, які мали відношення до забудови містечка, про фортецю Бершадь, палац Мошинського-Юревича, який розташовувався на території сучасного міського парку, каплицю з могилами Мошинських і Юревичів. Видання містить чимало світлин, у тому числі й кольорових, які суттєво доповнюють розповіді, допомагають уявити собі події далеких років.
У процесі підготовки книги до видання Олександру Олександровичу довелося спілкуватися з багатьма людьми, старожилами, фахівцями, працювати в обласному архіві. Саме там він віднайшов карту містечка Бершаді, датовану 1913 роком, і наводить її у своїй книжці. Дещо раніше багато розмов було про підземні ходи у Бершаді. Автор книги читав паспорт історичної пам’ятки («Підземні ходи Бершаді») 1954 року і стверджує: підземні ходи були, але в 60-70-их роках минулого століття вони були зруйновані або входи до них замуровано. Нині підземні ходи як історична пам’ятка Бершаді не значаться.
Цікавий розділ видання і про річки Берладинку та Дохну. Наведено в книзі і рішення Бершадської міської ради про перейменування вулиць міста, яке було ухвалене 29 грудня 2015 року.
Допомагала Олександру Дьоміну презентувати видання провідний бібліотекар Ніна Сидоренко. Автора вітали з виходом книги редактор газети «Бершадський край», краєзнавець Федір Шевчук, директор центральної ра йонної бібліотеки Наталія Лева, працівники районного краєзнавчого музею Галина Шевчук і Оксана Притула, місцева поетеса і майстриня Марія Цимбалюк, присутні бібліотекарі, жителі міста. Олександр Олександрович щиро подякував усім, хто допомагав у виданні книги, та певну кількість примірників передав у дарунок бібліотекам і музею.
Книгу можна придбати і в магазині «Освіта».
Бершадь має цікаву історію, є дуже багато матеріалів, тож доречно було б, на думку Федора Шевчука, провести науково-практичну конференцію за участю провідних краєзнавців району, бібліотекарів, учителів історії, географії, на якій можна було б обговорити й систематизувати усю інформацію, напрацювати енциклопедію міста.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.