Їх розселяли та утримували у колгоспних приміщеннях – свинарниках, корівниках, конюшнях. Був такий табір і у Великій Киріївці, організований у старій конюшні колгоспу. Сільське населення допомагало євреям чим могло. Але через нелюдські умови проживання, холод, голод, хвороби велика їх кількість гинула. Мертвих скидали у великі ями та присипали землею. На місці таких братських могил, яких на території нашого району є десятки, нині встановлюються пам’ятні знаки.
Відкриття одного з них днями відбулося на території Великокиріївської громади. Це стало можливим за сприяння міжнародної організації «Християни за Ізраїль» в особі її представника Куна Карліра.
Щоб вшанувати загиблих у роки війни євреїв, на мітингреквієм приїхала міжнародна делегація із представниками християнських організацій Німеччини, Швейцарії та Італії. Також були присутні представники Уманської та Бершадської єврейських общин, краєзнавець та дослідник Голокосту Григорій Погончик, представники районної адміністрації, сільської ради, ЗМІ, місцеві жителі.
Після виступу учнів слово надали голові об’єднання в’язнів Бершадського гетто Олександру Жорницькому. Він поділився своїми болючими згадками про пережиту німецьку і румунську окупацію, знищення євреїв на території Тернівки, Осіївки та ряду інших сіл, життя у Бершадському гетто. «Без героїзму та самопожертви великої кількості українців не вдалося б врятуватися жодному єврею, і нашій сім’ї, та іншим, від страшної загибелі», – наголосив Олександр Львович.
Своїми дослідженнями, думками та переживаннями ділилися із присутніми бершадчанин, краєзнавець, дослідник Голокосту Григорій Погончик, заступник голови Уманської єврейської общини Олег Вишневецький, голова Бершадської єврейської общини Юхим Вигоднер, який висловив велику вдячність Куну Карліру та МО «Християни за Ізраїль». Також подякував за сприяння в організації заходу районній державній адміністрації, районній раді, підприємцям Олександру Салганіку, Борису Охріменку, Сергію Максимчуку, сільському голові Миколі Поліщуку та секретарю сільської ради Галині Подолян.
Свою приязність та співчуття до єврейського народу висловлювали Кун Карлір, представниця християнської організації «Християни і євреї» німкеня Крістіна Дітріх, гостя зі Швейцарії Сусанна Імісберг, італієць Франческо Рота та німець Йоганнес Цинк.
Історію порятунку єврейської сім’ї Теплицьких Афанасієм Ковбасюком розповіла його внучка, жителька Тернівки Олександра Мельник.
Вона продемонструвала нагороду «Праведник світу», яку за такий вчинок отримав її дідусь.
Тетяна БОНДАР.