Статтею 10 Закону України «Про охорону дитинства» встановлено, що кожній дитині гарантується право на свободу, особисту недоторканність та захист гідності. Покарання за злочини проти дітей передбачено Кримінальним кодексом України. У Сімейному кодексі жорстоке поводження з дитиною визначається як одна із підстав позбавлення батьківських прав – стаття 164. Подібні дії можуть мати різні види і форми, але завжди є загрозою для здоров’я, розвитку і соціалізації дитини, її життя або ж навіть є причиною смерті.
Законодавством України розмежовано основні форми жорстокого поводження та зневажання дітей: фізичне насильство, сексуальне насильство чи спокуса, психічне (емоційне) та економічне (зневага інте ресами і потребами дитини (нехтування) насильство.
Один із проявів жорстокого поводження з дітьми – відсутність у жінки любові до ще ненародженої дитини.
Будучи емоційно відкинутими ще до народження, такі діти частіше з’являються на світ раніше терміну, мають недостатню масу тіла, хворіють у перші місяці життя, гірше розвиваються.
У дітей, що пережили будьякий вид насильства, порушені зв’язки з дорослими, немає відповідних навичок спілкування з однолітками, достатнього рівня знань і ерудиції, щоб завоювати авторитет у школі тощо. Рішення своїх проблем вони часто знаходять у кримінальному, асоціальному середовищі. З’являється пристрасть до алкоголю, наркотиків, крадіжок та інших проти - правних дій. Дівчата нерідко починають займатися проституцією, у хлопців може порушуватися статева орієнтація. З часом вони відчувають труднощі у спробах створити власну родину.
Будь-який вид насильства формує у дітей і підлітків поведінкові особливості, які роблять їх малопривабливими та навіть небезпечними для оточуючих.
Як результат усього вищеназваного – втрачаються людсь кі життя через вбивства дітей і підлітків та їхні самогубства; втрачаються продуктивні члени суспільства внаслідок порушення психічного і фізичного здоров’я, низького освітнього і професійного рівня, кримінальної поведінки; втрачаються батьки, здатні виховати здорових дітей. Та найстрашніше – це відтворення жорстокості в суспільстві, оскільки колишні жертви часто самі поводяться жорстоко.
Проблема захисту прав підростаючого покоління ніколи не втратить своєї актуальності, адже діти – гарант здоров’я, самозбереження і поступу нації. Їхньою найважливішою потребою є любов, тож ростіть своїх дітей без насильства, в любові та добрі!
Жанна СМАКОУС, головний спеціаліст служби у справах дітей райдержадміністрації.