За переказами, колись з неї спостерігали за наближенням ворогів і за тим, як працювали кріпаки. У 1989 році у ній створили музейний комплекс з обрядовою залою. А ще через п’ять років музею було присвоєно звання «народного».
Нині це серце не тільки Баланівки, а і всього району. Ця архітектурна будова привертає увагу навіть гостей із-за кордону. Музей став центром просвітницьких і культурних знань.
Задум створити музейний комплекс належить колишньому керівнику баланівського господарства А.П. Царюку. Він малював його ескізи, шукав матеріали, майстрів. Експонати безплатно надали жителі села. Нині силует вежі використовується у геральдиці району.
Першим директором музею була Галина Томівна Макогін.
Нині на цій посаді Наталя Василівна Коритна. Про все це йшлося 20 листопада, коли відзначали 25-річчя народного музею історії села Баланівка.
Щоб привітати із гарним ювілеєм на баланівську землю прибули гості із обласного краєзнавчого музею, з райцентру. Оскільки у селі реалізується польсько-український проект, який польські партнери виграли на щорічному конкурсі «Польська допомога розвитку-2014», запросили на ювілей і численну делегацію польських друзів, які працюють у Баланівці за цією програмою. Звичайно ж, були на святі й односельчани.
Спочатку гостинні господарі запросили всіх до історичного лабіринту, де можна ознайомитися з історією села – від минувшини до сьогодення. Урочисте дійство відбувалося в обрядовій залі. Неабияк прикрасили його своїми талантами учасники художньої самодіяльності Баланівського сільського будинку культури.
Вітаючи баланівчан із цією подією, голова районної ради Микола Грабчак відзначив: ми гордимося, що музей знають не тільки в області, а й у Європі, адже польські друзі – повноправні члени європейського товариства. Дякуючи всім причетним до його створення, він закликав і надалі підтримувати заклад.
Перший заступник голови райдержадміністрації Володимир Ольшевський відзначив, що це свято не тільки села, а й усього району. Він також подякував ентузіастам, які оберігають та примножують, докладають максимум зусиль, щоб музей і надалі гостинно відчиняв двері перед усіма бажаючими його відвідати.
Спільним розпорядженням райдержадміністрації і районної ради завідуючу музеєм відзначили Почесною грамотою.
Було також вручено подарунок. Цілу групу майстрів народної творчості села було відзначено грамотами районного відділу культури РДА – цю місію виконала заслужений працівник культури, начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації Надія Герасимчук.
Вітали баланівчан із святом і представник польської делегації, а також земляк, відомий краєзнавець Григорій Погончик, який подарував музеєві свою чергову, десяту книгу.
Прізвища всіх причетних до створення музею, яких згадували того дня, і не перелічити, як і прізвищ усіх виступаючих. Залишається тільки сказати: ювілей відзначили вдало. Щороку музей, у якому 3831 експонат, відвідують близько п’яти тисяч екскурсантів. Жаль лише, відзначила в індивідуальній бесіді Н.М. Герасимчук, що нинішня ситуація в економіці не дозволяє вкладати більше коштів на його капітальний ремонт.
Павло КУШПЕЛА.