На знімку: учні 4-го класу Флоринської ЗОШ І-ІІІ ступенів із вчителькою В.В. Рудь після проведення Галиною Шевчук лекції до Міжнародного дня захисту дітей.
1 червня – особлива дата – Міжнародний день захисту дітей, з нагоди якого відбуваються різноманітні заходи, що підкреслюють увагу до дитячих прав і до формування гармонійної особистості. Традиційними стали доброчинні акції, нагороди, призи. Саме до 1 червня приурочені, як правило, різні святкові заходи, наприклад, відкриття пришкільних таборів літнього відпочинку.
Міжнародний день захисту дітей – це добрий привід замислитися над проблемами і малят, і підлітків. Адже цей день стосується життя і тих, котрі ще граються в пісочниці, і тих, котрі готуються до нового життя, переступаючи шкільний поріг.
Визначальна особливість дитинства як вікової пори – відкриття і пізнання світу. Це той період життя, коли на основі особистих уявлень і прикладу старших моделюється власний спосіб існування, формується світогляд. Це період особливої інформаційної чистоти, первинного досвіду, який згодом перетвориться на осердя свідомості.
Це життєва пора гармонізування або ж руйнування відносин зі світом.
Дитина, осягаючи життя, проникає в саме єство людських взаємин, визначаючи, водночас, і своє місце в ньому. Відчуженість на особистісному рівні, яка може з’явитися в цей час між світом дитинства й світом дорослості, за своєю природою страшніша, ніж просто конфліктне непорозуміння поколінь, оскільки стосується девальвації достоїнства. Тому, ведучи мову про захист дітей, важливо не просто це знати, а, передусім, діями сприяти становленню й соціалізації особистості.
Варто пам’ятати й те, що саме від дорослих залежить стан та загальна облаштованість того світу, в який поступово входить дитина, збуваючись своєї вікової субкультури. Осягаючи світ, що відчуватиме вона – радість пізнання чи гіркоту розчарування, впевненість у щасливому завтра чи гнітючу відсутність перспективи?
Дбати про дітей, робити їхнє дитинство щасливим, пригортати до серця рідних і вділяти любові чужим, позбавленим родинного тепла, бо ж, кажуть, чужих дітей не буває. Таким може стати «основний закон» людяності в світі людей – закон любові.
Про це ще раз нагадує Міжнародний день захисту дитини.
Закликаємо усіх сьогодні й кожного наступного дня зігрівати теплом і любов’ю кожне дитяче серце, об’єднувати зусилля заради майбутнього, і тоді маленькі громадяни виростуть достойними людьми й неодмінно стануть гордістю України.
Галина ШЕВЧУК, молодший науковий співробітник краєзнавчого музею з питань туризму та краєзнавства.