З цієї нагоди на подвір’ї перед приміщенням музичної школи імені Р.А. Скалецького зібралися представники громадськості, керівники міста і району, гості з Вінниці. Присутніх щиро вітали голова районної ради М.Г. Бурлака, перший заступник голови райдержадміністрації В.М. Оркуш, міський голова М.І. Кольченко… Перший заступник начальника управління культури і туризму облдержадміністрації С.В. Гарбулінський у своєму виступі наголосив, що такі люди, як Скалецький, є взірцем творчості, любові до рідного краю, до справи свого життя. Ми завжди пам’ятатимемо цю людину, яка багато років популяризувала і розвивала українську культуру, хорове мистецтво.
– Сьогодні тут, у Бершаді, вписується ще одна сторінка в історію культури України, області та району, – сказав заслужений працівник культури України, директор обласної філармонії А.І. Левицький. – Родіон Скалецький був від природи інтелігентом, люди вчилися не тільки на його творах, а й спілкуючись з ним. Він ніколи не підвищував голосу, але всі його чули і розуміли.
Виступив на зібранні й автор пам’ятника, скульптор, заслужений художник України В.М. Оврах, який назвав цю подію хвилюючим моментом життя. До речі, у роботі над погруддям йому допомагали сини – Андрій та Роман.
І ось настає урочиста мить – право відкрити пам’ятник надано М.Г. Бурлаці, В.М. Оркушу, С.В. Гарбулінському та М.І. Кольченку. Вони знімають покривало, і перед присутніми відкрилося обличчя мудрої, талановитої і доброї людини, втомленої життям, але невтомної у своїй творчості.
Далі бершадці та гості поклали квіти до пам’ятника, а потім зайшли до музею, щоб переглянути виставку матеріалів про життя і творчість композитора.
А завершилося дійство незвичним заходом – літературно-музичним вечоромпортретом, приуроченим до відкриття пам’ятника і 112-ої річниці з дня народження композитора. Цей захід відбував - ся вже в приміщенні актового залу музичної школи. Програма була складена так, що згадали всі етапи життя Родіона Андрійовича. Виступали начальник відділу культури і туризму РДА Н.М. Герасимчук, директор школи з Михайлівки Г.А. Палагній, Михайлівський сільський голова А.П. Палагній, рідні композитора.
Особливо зворушливим був спогад Ганни Авксентіївни про останній приїзд славетного земляка в рідне село. Тоді вже старенький Родіон Андрійович обійшов усі стежки-доріжки свого дитинства, а перед тим, як від’їхати із села, тричі поцілував рідну землю і заплакав… Більше він сюди не повернувся. Але завжди оживає в іменному музеї, де зібрано майже 900 експонатів.
Він живий у назвах вулиць – у Михайлівці, Бершаді, Вінниці, Києві… Його іменем названо школу у рідному селі і музичну школу в райцентрі. Він живий у своїх творах, які постійно виконуються. Деякі з них чудово проспівав зі сцени вінницький хор ветеранів імені Родіона Скалецького. Керує колективом учениця композитора, заслужений працівник культури України Л.М. Мартинова.
Натхненно виконували пісні працівники музичної школи, чудові вірші прочитав поет із Михайлівки М.С. Рудик, взагалі уся програма була змістовна і продумана. І ця подія стала гідним ушануванням пам’яті великої людини, талановитого композитора, який колись так написав: Твою красу в піснях я оспіваю, Подільський краю, Я – твоя зернина… Він виконав свою високу місію митця перед рідною землею. І саме тому вдячні земляки поставили йому пам’ятник.
Федір ШЕВЧУК