На знімку: учасники пленеру та гості. Фото на згадку.
Поява цього закладу стала можливим завдяки творчій співдружності митця та мецената в особі тодішнього керівника місцевого сільгосптовариства Валерія Фалілеєва.
З того часу у Поташні щороку збираються художники, поети, артисти. Живописці приїздять на тиждень-два, проводять пленери, що завершуються вернісажами, з їхніми роботами знайомляться жителі села, гості.
Із маловідомого села Поташня перетворилася у символ творчості. Як каже сам Прокіп Миколайович, який вже багато років живе і працює в Словаччині, «це не просто територія, населений пункт на карті якогось регіону… Поташня – це ідея. Це свобода, перш за все, мистецька – світоглядна. Сім літ поспіль свідомі своєї місії митці ведуть творчий діалог з природою і людьми, взаємно збагачуючись і пізнаючи».
Поташняни вже добре знають Левка Воєдила, Олеся Солов’я, Володимира Гарбуза, Василя Корчинського.
Неодноразово бували у цьому благословенному краї письменники, лауреати Шевченківської премії Василь Герасим’юк, Ігор Римарук, а також заступник голови Вінницького міжнародного земляцтва Ніна Гнатюк, письменник та актор Василь Довжик… Усі вони об’єдналися у мистецький гурт «Чарунка». І вже вкотре приїхали в Поташню… Учасників пленеру минулої неділі на схилі дня вітали голова Бершадської райдерж - адміністрації Олександр Снігур, заступник голови райради Петро Сугак. Як завжди, натхненно вела програму начальник відділу культури Надія Герасимчук. Місцеві аматори дарували присутнім свої пісні. Чудово виступила артистка Черкаської філармонії, учасниця капели бандуристів Ганна Тимченко.
Слово брали всі, хто хотів виступити. У кожному виступі звучали слова подяки Прокопові, його матері Марії Матвіївні, жителям села, керівникам за увагу, підтримку і розуміння.
Василь КОРЧИНСЬКИЙ, художник: – Я Прокопові вдячний насамперед за те, що він повернув мене на рідну землю.
Адже моє рідне село Вовчок зовсім близько від Поташні та завдяки проекту «Поташня – чарунка Поділля» навідуюсь сюди щороку.
Олесь СОЛОВЕЙ, художник: – Поташня – це одкровення душі, ми сюди їдемо, як на поклін. Для нас – це символ, що єднає минуле із сучасним та майбутнім.
Василь ГЕРАСИМ’ЮК, письменник, лауреат Шевченківської премії: – Мистецтво завжди перебуває не тільки поза владою, а й над нею. Бо воно – найбільша влада, є вічним.
Михайло РУДЬ, сільський голова Поташні: – Відкриття в селі музею та галереї Прокопа Колісника дало можливість духовного розвитку наших людей, які залюбки відвідують цей заклад і щорічні вернісажі. Сподіваємося, що традиція ця продовжуватиметься і в наступні роки.
.., Коли офіційна частина заходу завершувалася, майстрам пензля і слова керівники району вручили почесні грамоти, а після виступів присутні зайшли в галерею, де оглянули частину робіт, створених художниками у ході пленеру. На картинах здебільшого – мальовничі куточки села та його околиць.
З 2004 року в рамках проекту «Поташня – чарунка Поділля» в цьому селі, а також у райцентрах Бершаді, Березнегуватому на Миколаївщині (звідки родом Валерій Фалілеєв), у Києві та інших містах було проведено цілий ряд – більше сорока – культурномистецьких заходів. Це були пленери, виставки, творчі зустрічі тощо. Однією із найпам’ятніших була презентація книги-альбому П. Колісника про проект у Національному музеї Тараса Шевченка в січні нинішнього року.
Прокіп КОЛІСНИК, заслужений художник України: – Звичайно, власними силами нам було б важко здійснити наш проект. Його спів - організаторами стали Національна спілка художників України, Асоціація українських письменників, міжнародна громадська організація «Вінницьке земляцтво в Києві», Благодійний фонд «Україна інкогніта», Національна спілка письменників України. 20 серпня у Києві в Національному музеї літератури відбудеться вернісаж виставки «Поташня – чарунка Поділля: сім літ». На виставці будуть представлені кращі твори учасників проекту. Відкриття відбудеться о 16 годині за адресою: м. Київ, вулиця Богдана Хмельницького, 11. Триватиме виставка до 3 вересня.
Сім літ поташнянської образності, сім літ постійних пошуків і знахідок – це ще один етап у творчості учасників проекту, ще одна часточка у мозаїці національної і світової образотворчої культури.
Федір ШЕВЧУК.