Фото Руслана ХРАНОВСЬКОГО.
Разом з Прокопом Колісником взяли участь його побратими по життю і творчості – художники Левко Воєдило, Олесь Соловей, Володимир Гарбуз, Василь Корчинський, Олександр Харват
Він просто робить те, що визначено йому Богом, який наділив нашого земляка непересічним талантом. Другим крилом його творчості стало слово. Він – член Асоціації українських письменників, автор кількох книг прози та поезії. Його твори – і живописні, і словесні – пройняті глибокою філософічністю, намаганням осмислити призначення людини на землі. У щойно виданій книзі «Поташня – чарунка Поділля» П. Колісник пише: «В сучасному, майже наскрізь глобалізованому світі, є важливим зуміти зберегти в людині те, що неможливо виміряти тільки прагматичними мірками, те, що робить її складовою частиною Всесвіту, але унікальною й неповторною його чисницею – те, що виражається в творчості і сприяє людині пізнавати світ настільки, щоб не втратити себе – себе пізнавати настільки, щоб не втрачати світ. Важливо зберігати і розвивати в людині те, що допомагає знайти точку опори, тілесну і духовну рівновагу, те, що складає особисту, національну, духовну суть людини.
Справою честі кожного чесного митця є не тільки чесно заробляти на хліб насущний, але й окультурювати середовище, в якому живе людина».
У нинішньому пленері, як і раніше, разом з Прокопом Колісником взяли участь його побратими по життю і творчості – художники Левко Воєдило, Олесь Соловей, Володимир Гарбуз, Василь Корчинський (до речі, уродженець сусіднього із Поташнею села – Вовчка), Олександр Харват. І приїхали вони не тільки, щоб писати етюди, картини, створювати своєрідний художній літопис нашого краю, а й привітати з 80-річчям маму Прокопа Миколайовича – Марію Матвіївну, яка є берегинею довгострокового проекту «Поташня – чарунка Поділля». Тож вернісажем пленеру став «Портрет матері». Взагалі, провідним образом свята кольору, слова та пісні став узагальнений образ матері. Тож і традиційне зібрання на ганку старовинного приміщення почалося з привітань Марії Матвіївні, звучали пісні про матір, щирі віншування жінці, яка подарувала світові такого чудового сина.
Одним з перших перед присутніми виступив Валерій Борисович Фалілеєв. Свого часу він очолював місцеве господарство, за його участю було відкрито музей і галерею. Людина, небайдужа до мистецтва, він став меценатом проекту. І навіть зараз, живучи на Миколаївщині, він не забуває Поташню, яка стала для нього рідною, постійно підтримує зв’язки з художниками та нашим краєм. Тож так проникливо і щиро звучали його побажання матері. До речі, учасники проекту минулого року побували в Березнегуватому, де працює Валерій Борисович, з мистецьким десантом.
І це було вагомою подією в культурному житті того краю.
З гарними вітаннями виступили на святі сільський голова Поташні Михайло Рудь, начальник відділу культури райдержадміністрації Надія Герасимчук, директор місцевої школи Марія Шиндер та інші.
Виступали й художники, для яких щорічні пленери вже стали потребою душі. Зокрема, Василь Корчинський сказав, що приїздить сюди, як до себе додому. Його рідних у Вовчку вже не залишилося, тож перебування в Поташні, спілкування з місцевими людьми – це те, що нагадує дитинство, додає наснаги. І глибоко западає в душу, до сліз зворушує те, що Марія Матвіївна друзів сина теж називає своїми дітьми.
Вони ж відповідають їй синівською любов’ю.
Нинішній пленер присвячений не просто матері Прокопа Колісника. У творах художники спробували відтворити узагальнюючий образ матері як уособлення України.
Хоч нинішній вернісаж зібрав не так багато людей, як раніше (проводився не у вихідний), усе ж був він сповненим глибоким змістом, став емоційним і пам’ятним. Втім, як і всі заходи попередніх років, що вже відійшли в історію.
А ця історія відображена у книзі-альбомі Прокопа Колісника «Поташня – чарунка Поділля», з якою всі бажаючі мали змогу ознайомитися під час вернісажу.
Цей мистецький проект – унікальний не тільки для нашої області, а й для України.
Адже аналогів йому нема. Тож багатьом митцям варто вивчити і запозичити цей досвід.
Федір ШЕВЧУК.
с. Поташня.