– За декілька останніх років, – розповідає заступник директора міської школи №1 з виховної роботи Г.П. Голинська, – діти збирали й вивчали матеріали про українські хату, вишиванки, рушники, віночок, сорочку. Учні з великим інтересом ставляться до цього й охоче розпитують бабусь, дідусів, старожилів у селах про народну творчість, побут, звичаї, обряди та традиції нашого народу. Є вже й певні успіхи школярів. Так, у 2008 році пошуково-дослідницька робота нашої учениці Маріанни Тенетко «Дивоцвіт тернової хустки» зайняла перше місце в обласному конкурсі. Торік його переможницею стала Олена Кавун, яка під керівництвом вчительки української мови Н.Д. Фурманської підготувала і блискуче захистила роботу «Подільські килими», що базується на основі творчості талановитої місцевої майстрині Є.І. Літвін.
Нинішнього року проводився обласний конкурс пошуково-дослідницьких робіт «Подільське весілля». І знову перше місце в ньому посіла вихованка Бершадської ЗОШ №1 – учениця 8-А класу Катерина Мураховська (на знімку).
Основу її пошуково-дослідницької роботи склали родинні спогади, розповіді старожилів Яланця, Осіївки, бершадців. Допитлива дівчина віднайшла старовинні віночок, фотографії, світильник, яким благословляли наречених, та іншу символіку й атрибутику подільського весілля.
Варто зазначити: Катерина Мураховська – активна учасниця зразкового гурту автентичного співу «Оберіг» Бершадської ЗОШ №1, тож разом із подругами вона записала і вивчила багато весільних пісень. Учні також виготовили гільце, яке використовували на весіллі. Допомагали Катерині захищати роботу на конкурсі учениці Олена Кавун і Наталія Глиняна.
Журі було вражене їхнім виступом.
Сама ж переможниця зізнається: над пошуково-дослідницькою роботою працювати було дуже цікаво, адже не лише поповнила скарбничку своїх знань, а й серцем відчула дух народної творчості, зокрема весільної обрядовості.
Галина Петрівна Голинська характеризує Катю як всебічно обдаровану дитину: вона відмінниця, паралельно навчається і в дитячій музичній школі імені Р.А. Скалецького, бере активну участь у громадському житті. А як натхненно й емоційно читає вона «Легенду про хустку»! Цей твір у виконанні Катерини Мураховської неодноразово звучав не лише на районній та сільських сценах, а й у Вінницькому державному академічному музично-драматичному театрі імені Миколи Садовського.
Талановита учениця з дитинства мріє стати артисткою, тож після закінчення школи хоче вступати в театральне училище. Як бачимо, на цьому шляху дівчина робить впевнені кроки.
Тут доречно сказати про те, що автором слів «Легенди про хустку», як і багатьох інших цікавих проектів, сценаріїв, робіт, є талановитий, творчий, ініціативний педагог, керівник гурткової роботи Я.В. Тенетко. Ярослава Володимирівна в кожній дитині бачить здібності і таланти, вміло та ефективно плекає їх. А вдячні учні віддячують їй своїми успіхами.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.