Можна тільки захоплюватися величезним обсягом роботи, що її виконав автор для того, щоб ця своєрідна енциклопедія шкільного життя побачила світ. У передньому слові Григорій Олексійович звертається до читачів: «Літопис буде цікавим для тих, хто тут навчався і навчається, хто все життя присвятив школі – учителям, колишнім випускникам, для яких школа є першою альмаматер на шляху здобуття освіти й становлення професійної майстерності. Книга стане у пригоді тим, у кого ностальгія за безтурботним шкільним дитинством, за краєм, де народився й виріс.
Вона буде цінною для майбутніх випускників і для тих, хто вперше переступить шкільний поріг».
Розповідаючи про історію школи, автор намагався якомога повніше висвітлити всі етапи розвитку народної освіти і в країні, і в районі. Що стосується безпосередньо першої міської школи, то він максимально використав усі можливі документи і знімки.
Скажімо, подано дані про педагогів школи різних епох, директорів, список медалістів, починаючи з 1950 року, інформацію про багатьох випускників, спогади колишніх і нинішніх працівників. Власне кажучи, нема такої галузі шкільного життя, яка б не була відображена у книзі.
Написана історія школи гарною мовою, тут багато чорно-білих і кольорових ілюстрацій. Перед нами постають різні аспекти життя педагогічного і учнівського колективів – і навчальний, і виховний процеси. Особливу цінність складають знімки минулих років. Знайшлося місце і для віршів, авторами яких є вчителі та учні школи.
Звичайно, розповісти у короткій кореспонденції про всі особливості цього об’ємного видання нема змоги – книгу потрібно читати і перечитувати, адже кожен, хто візьме до рук «Шкільну родину», обов’язково знайде тут інформацію про своїх рідних, знайомих, земляків.
Книга видана за кошти автора при фінансовій підтримці І.І. Андрушка, Г.М. Заболотного, М.І. Кучера, О.Ф. Снігура, М.Г. Бурлаки. Зауважу: при роботі над книгою автор витратив чимало особистих коштів. На таке здатні лише безкорисливі люди. Тих же, хто думає, що за книги автори одержують чималі гонорари, змушений повідомити, що такі часи давно відійшли. І щоб видати книгу, потрібно вкладати або власні немалі кошти, або шукати спонсорів. Втім, це вже тема іншої розмови. А поки що привітаємо Григорія Олексійовича із виходом книги і побажаємо йому нових творчих здобутків.
Федір ШЕВЧУК