Fridge magnet wooden gears

«Глиняний бізнес» Малої Киріївки

  • Подобається13Не подобається
  • 17 Квітня 2011, 00:26


Мала Киріївка споконвіку славилася цим ремеслом. Гончарство було не лише заняттям більшості жителів села, а й способом виживання.

У кожному другому обійсті був гончарний круг. Брудні від глини руки - то звична ознака сільських горшколіпів, як називають моїх односельчан у районі.

За багато років у селі утворилися цілі династії гончарів - Коритчуків, Бевзюків, Поньків, Сисаків, Білодідів… Розкрити деякі секрети давнього ремесла зголосився Іван Коритчук.
Він уже через стан здоров’я не займа ється гончарством, але захоплено розповідає про нього.

Майже тридцять років пропрацював чоловік у сільському клубі, найдовше - художнім керівником. Знаходив можливість зайнятися улюбленою справою, якої його навчили дідусь та батько: - Любов до глини передавалася по чоловічій лінії. Я почав свій, уже незалежний, «глиняний бізнес» зразу ж після служби в армії. Якщо для попередніх поколінь гончарів це було єдиним джерелом заробітку, то для мене - тим, до чого душа лежить. Та одночасно і додатковим доходом.

Іван Якович ніколи не ставив собі за мету лише якомога більше заробити: - Кожен гончар ліпить по-своєму.

Один у свій виріб, окрім глини, ще й душу вкладає. Часу на це не шкодує.

А інший хоче найбільше заробити і якнайшвидше продати. Та кращий і міцніший той глечик, що по вінця наповнений старанністю і любов’ю.

Як до глини домішати душу, Іван Якович знає напевно і охоче ділиться своїми професійними секретами: - Виробляють посудину на важкому гончарному кругові, що складається з двох дерев’яних кругів. Нижній приводиться в рух ногою, на верхньому гончар руками формує виріб. Для замісу добувають глей - червону глину.

До нього домішують протічний пісок із ставка. Обов’язково кидається відсіяний порошок білої глини, яку попередньо відтовчено спеціальними товкачами. Далі вимішували глину, як тісто, постійно поливаючи водою.

Все, що хочеш, можуть зробити вмілі руки майстра, - глечик, миску, макітру, горнятко… Сформований предмет уже на гончарному крузі доповнюється орнаментом. У розмальовуванн і беруть участь і дівчата, використовуючи білу глину і графіт. Правда, навіть найяскравіший малюнок втрачає барви після випалювання.

Після просушки на повітрі (а взимку - на печі) протягом 2-3 тижнів посуд випалювали. Поки він висихав, Іван Якович ходив у ліс за дровами, щоб потім розпалювати у спец іальній печі - горні.

- У горнилі, - розповідає Іван Якович, - вміщається до трьохсот виробів.

Випалювання - найважчий етап. Температуру у горні треба нагнати до позначки 1800 - 2000 градусів. І не більше, бо інакше посуд почорніє і деформу ється. Таку температуру гончар мусить підтримувати протягом дванадцяти годин, постійно спостерігати і підкидати дрова. Поки посуд випалиться, то й сам уже наполовину опечений.

А коли витягнеш горщики з печі, то однакових не знайдеш. Один - малиновий, аж виблискує, другий - коричневий, третій - ніби мозаїкою вкрився.

«Хто там сидить у печі і їх розмальову є? - жартома запитує себе мій співрозмовник. - Вогонь, напевно».

Готові вироби везли на базар у Бершадь чи Гайворон. Але й до Коритчук ів, як до інших майстрів, приїжджали оптові покупці з різних міст і навіть із Західної України. Тим більш, що залізниця поруч.

Нині глиняний посуд частіше можна побачити у музеях, ніж на кухнях.

Хоча керамічні вироби екологічно чисті і нешкідливі. І думаю, що з часом ми відмовимося від посуду із синтетичних матеріалів і знову повернемося до традиційного, зробленого із живої глини. Тим більше, що ще не перевелися в нас такі майстри.


Дивіться також в розділі  Світ захоплень
» 02.04.2018 Стояв травневий сонячний день. Напував своїм ароматом бузок, що розцвів рясно, щебетало птаство. Саме тоді, у далекому 1962-му, фотограф зафіксував на плівку хоровий гурток Тирлівської восьмирічної школи. Це були учні 5-7 класів. Керувала...
» 30.12.2017 Напередодні свята Варваривишивальниці у будинку дитячої творчості відбулася зустріч із майстринею Оксаною Шуляр. Присутні ознайомилися з її роботами та навіть спробували себе у вишивальному ремеслі.
» 16.12.2017 – так називається книга братів Григорія та Віктора Погончиків. Це нариси з історії та життя мешканців цього невеликого села. У книзі розкрито історію Серебрії з середини 17-го століття від часу заснування шляхтичем Серебринським і до наших днів.
» 02.12.2017 У світлиці сільського будинку культури відбулася зустріч з талановитою і творчою людиною Лідією Ратушняк. У селі знають Лідію Іванівну як гарну дружину, маму, бабусю, господиню і просто хорошу працьовиту жінку. Є в неї ще дар – вміння і бажання...
» 26.11.2017 Біль, гордість, скорбота
» 11.11.2017 Щире слово про Поділля
» 07.10.2017 Палітра життя Анатолія Чміля
» 04.02.2017 Вклоняюсь тобі, моє рідне село
» 30.12.2016 Гран-прі у трьох номінаціях
» 30.12.2016 «Світові таланти»
Всі статті розділу Світ захоплень »
Цікаві фото
2 фото   
<b>Свято всіх, хто любить спорт</b><br />За багаторічною традицією, у другу суботу вересня в Україні відзначається свято усіх прихильників здорового способу...
3 фото   
<b>Графік</b><br />проведення особистого прийому громадян керівництвом районної державної адміністрації
2 фото   
<b>Герой України народився у Серебрії, навчався у Серединці</b><br />За громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини,...
5 фото   
<b>Поїздка до Польщі</b><br />З 29.07.10р. по 6.08.10р. делегація з с. Баланівка перебувала в Польщі з дружнім візитом в рамках співпраці між селом...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Яланець
Візнюк Микола Семенович (1922) 1922 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 00.06.44.

З історії Бершаді
За роки відбудови народного господарства зросло політичне та економічне значення Бершаді в губернії. 1922 року Бершадь стала центром Ольгопільського повіту. Тепер у місті працювало чотири школи, два лікнепи, клуб, районна бібліотека. Поліпшилося й медичне обслуговування: в лікарні працювали 17 медпрацівників. Трудівники Бершаді в складних міжнародних умовах, коли імперіалістичні уряди всіляко... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

«Глиняний бізнес» Малої Киріївки - Світ захоплень Бершадців - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
  • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    18.05.2020(063) 431-41-18
  • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    13.04.2020(067) 225-27-18
  • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    08.04.2020(096) 095-84-08
  • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    16.03.2020(098) 908-43-57
  • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    27.01.2020(068) 041-74-83
  • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення