– Раніше, коли ще не набила руку, вишивала по кілька хрестиків водночас: спочатку 5-6 півхрестиків, потім у зворотньому напрямку дошивала їх до хрестиків. Так багато хто робить. Хоч не варто: вишивка не завжди має гарний вигляд, спосіб виконання хрестика впадає в око.
Ніколи не вишивала з середини. Завжди з правого нижнього краю. Кожний хрестик вишиваю окремо. Це зручніше робити в напрямку зліва направо, згори вниз. Загалом вважаю, що різниці, звідки почати вишивку, нема.
– Коли краще вишивати звичайним, а коли "косим" хрестиком? Якими нитками? Виконана яким саме швом велика робота (картина чи ікона) матиме кращий вигляд?
– Робота, виконана будь-яким хрестиком, матиме акуратний вигляд, якщо дотримуватися вимог техніки. Багато залежить від ниток. Якісними є яскраві, які не линяють, ірисові нитки різної товщини. Повний хрестик можна вишити в 2-3 нитки, для "косого" потрібно брати на ниточку більше. Робота, виконана лише "косим" хрестиком, здаватиметься гладенькою.
– Із чого розпочати вишивання новачкам?
– З найпростішого до найскладнішого шва. Всім цим технікам по черзі треба вчитися на шматочку тканини, а тоді вже братися за якусь річ. Вишивка іншими способами значно копіткіша, ніж хрестиком.
– Кажуть, вишивка змінює людину. Як вона впливає на вас?
– Дуже добре. Коли поганий настрій – заспокоює. Люблю свою роботу. Кожна річ говорить щось своєю потаємною мовою. Здавалося б, проста гарна серветка на столику, а в неї вкладено всю душу.
Отож, якщо розпочали вишивання – не відкладайте на потім, бо завжди приємно подивитися на результат, коли робота повністю завершена.
Ірина НАТУРА,
студентка Київського Державного Національного університету
ім. Т.Г. Шевченка.