Для організації екологічно-краєзнавчих екскурсій, спортивно-оздоровчого туризму, створення зон відпочинку можуть бути лісові масиви:
Ботанічний заказник загальнодержавного значення: урочище “Устянська дача”
Заказники місцевого значення: Крушинівський, Сумівський (ботанічні).
Пам’ятки природи місцевого значення: дуб – велетень (міський парк), вікові ялини ( 5 екз.), віковий дуб, Сумівська дубина (Сумівське лісництво).
Гідрологічні пам’ятки місцевого значення: джерела Глибоке, Низьке, Смачне, Овече, Холодне (П’ятківка).
Заповідне урочище “Лиса гора” с. Яланець.
До складу природно-заповідного фонду району входять 14 об’єктів, площа яких становить 781,72 га. Серед них урочище “Устянська дача” – ботанічний заказник загальнодержавного значення. Площа заказника 173 га. Створений він у 1982 р. Це є цінний лісовий масив з дубово-ясеневими насадженнями із домішкою реліктової берізки, липи серцелистої. У підліску зростає бруслина карликова.
Бруслина карликова – чагарник, 30-100 см завдовжки. Цвіте бруслина карликова в травні-червні, плодоносить в Україні дуже рідко. Це надзвичайно рідкісна рослина, релікт третинного періоду. Цінний для науки вид. Потребує повної охорони.
У районі є заказники місцевого значення – Крушинівський та Сумівський площею відповідно 42 і 10 га з цінними ділянками грабової діброви, у яких є могутні екземпляри давніх лісонасаджень.
Лісові масиви нашого регіону – це дубово-грабові ліси із домішкою дубово-ясеневих, у яких наявне флористичне ядро присередземноморських, балканських та середньоєвропейських видів рослин. Такого типу ліси відсутні в інших регіонах України.
Однією з найефективніших форм охорони природного середовища є заповідна справа, яка передбачає всановлення відповідного режиму охорони певних ділянок території та окремих природних об’єктів з метою збереження та відтворення рідкісних видів рослинного і тваринного світу, цінних лісорослинних угруповань, унікальних геологічних, гідрологічних інших природних утворень, які мають визначне значення.