Звернення Президента України Л. Кучми до українського народу у зв’язку з Днем пам’яті жертв Голодомору та політичних репресій 24 листопада 2002 року. Глава держави у Зверненні визнав Голодомор 1932—1933 років геноцидом українського народу, висловився за спорудження величного Меморіалу пам’яті його жертвам у Києві та закликав міжнародне співтовариство визнати Голодомор як геноцид українського народу та злочин проти людства.
Постанова Верховної Ради України від 28 листопада 2002 року № 258-ІV “Про 70-ті роковини Голодомору в Україні” засудила “політику геноциду, що проводилася на державному рівні керівниками тоталітарного радянського режиму проти громадян України, національного духу, менталітету та генетичного фонду українського народу”, передбачала проведення конкурсу на кращий проект меморіалу жертвам Голодомору в Україні 1932—1933 років для його спорудження у Києві, забезпечення спорудження пам’ятників жертвам голодомору, сприяння створенню Міжнародного музею Голодомору під егідою ООН.
У розпорядженні Президента України Л. Кучми від 6 грудня 2002 року № 393 “Про додаткові заходи у зв’язку з 70-ми роковинами Голодомору в Україні”, яким українському уряду доручали розпочати проектування та спорудження Меморіального комплексу жертвам Голодомору 1932—1933 років, Міністерству закордонних справ доручали розпочати діяльність з міжнародного визнання Голодомору як геноциду українського народу та злочину проти людства.
У Рекомендаціях парламентських слухань щодо вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932—1933 років, схвалених Постановою Верховної Ради України від 6 березня 2003 року № 607-IV, зафіксовано визнання Голодомору 1932—1933 років в Україні як акту геноциду українського народу. Крім того, Верховна Рада України доручила уряду розв’язати комплекс питань, пов’язаних зі спорудженням у Києві Меморіального комплексу жертвам Голодомору 1932—1933 років, зокрема щодо його проектування, відведення земельної ділянки та фінансування спорудження.
Учасники парламентських слухань висловили низку побажань, зокрема: Президентові України — сприяти співпраці й стимулювати консолідацію всіх гілок влади у реалізації заходів, приурочених 70-м роковинам Голодомору 1932—1933 років, Верховній Раді України — разом із Кабінетом Міністрів України порушити у встановленому порядку питання перед Організацією Об’єднаних Націй про визнання Голодомору 1932—1933 років геноцидом українського народу, створити на державному рівні комісію фахівців-юристів для підготовки спеціальної документації та здійснення необхідних процедур, передбачених міжнародним законодавством, прийняти в установленому порядку Закон України про визнання факту геноциду української нації 1932—1933 років, разом із Кабінетом Міністрів України забезпечити, відповідно до законодавства, передачу до Національного архівного фонду матеріалів Комісії Конґресу Сполучених Штатів Америки з розслідування Голодомору 1932—1933 років, Кабінету Міністрів України — внести, згідно із законодавством, до Верховної Ради України законопроект щодо політико-правової оцінки Голодомору 1932—1933 років, його наслідків для українського народу та про статус потерпілих від Голодомору.
За результатами Спеціального засідання Верховної Ради України 14 травня 2003 року щодо вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932—1933 років було прийнято Постанову № 789-IV, яка схвалила Звернення до українського народу із визначенням Голодомору 1932—1933 років як геноциду. Зокрема, у зазначеному Зверненні висловлено переконання, що в офіційному оприлюдненні правди про Голодомор 1932—1933 років провідна роль в умовах незалежності України відводиться державі; свідомо організований сталінським режимом Голодомор повинен бути публічно засуджений українським суспільством та міжнародним співтовариством як один з найбільших за кількістю жертв у світовій історії факт геноциду; “кваліфікація цієї Катастрофи української нації як геноциду має принципове значення для стабілізації суспільно-політичних відносин в Україні”; надання політико-правової оцінки Голодомору 1932—1933 років — певною мірою виконання громадянського, патріотичного обов’язку перед пам’яттю мільйонів людей, перед підростаючим поколінням.
Указ Президента України В. Ющенка від 11 липня 2005 року № 1087 “Про додаткові заходи щодо увінчення пам’яті жертв політичних репресій та голодоморів в Україні”, окрім інших важливих положень, містить доручення уряду створити Український інститут національної пам’яті, а також підготувати і внести у встановленому порядку на розгляд Верховної Ради України законопроект щодо політико-правової оцінки голодоморів в історії українського народу.
Указ Президента України В. Ющенка від 4 листопада 2005 року № 1544 “Про вшанування жертв та постраждалих від голодоморів в Україні” передбачив створення Оргкомітету на чолі з Прем’єр-міністром України з відзначення 75-х роковин Голодомору 1932—1933 років в Україні та проведення низки інших заходів, зокрема прискорення підготовки та подання законопроекту щодо політико-правової оцінки голодоморів в історії українського народу, здійснення додаткових заходів щодо визнання міжнародною спільнотою Голодомору 1932—1933 років в Україні як геноциду українського народу та однієї з найбільших трагедій в історії людства, розв’язання питання щодо спорудження в Києві Меморіалу пам’яті жертв голодоморів в Україні, прискорення утворення Українського інституту національної пам’яті.
Указ Президента України В. Ющенка від 12 жовтня 2006 року № 868 “Про відзначення у 2006 році Дня пам’яті жертв голодоморів та політичних репресій” затвердив Оргкомітет з відзначення 2006 року Дня пам’яті жертв голодоморів та політичних репресій, передбачив 25 листопада 2006 року приспущення Державного Прапора на території країни, оголошення Загальнонаціональної хвилини мовчання та низку інших заходів, зокрема прискорення проектування та спорудження Меморіального комплексу пам’яті жертв Голодомору, активізацію роботи з визнання міжнародною спільнотою Голодомору 1932—1933 років в Україні як геноциду українського народу та однієї з найбільших трагедій в історії людства.
V скликання Верховної Ради України ухвалило Закон, в якому Голодомор визнано геноцидом українського народу. За це не проголосували лише члени фракції Партії реґіонів та Комуністичної партії України.
Відбулися заходи щодо відзначення 75-х роковин Голодомору.