На знімку зліва направо: кондитер Лідія Сімак і завідуюча цехом Вікторія Христич демонструють свою продукцію. Фото автора.
П’ять років тому на Бершадщині проводився всеукраїнський семінарнарада за участю голів правлінь облспоживспілок, на якому Раїса Сергіївна ділилася досвідом роботи.
Що змінилося відтоді? Як працюється кооператорам у нинішніх умовах?
– Зараз такий час, що розвиватися складно, – констатує Раїса Бондар. – Постійно зростають тарифи на електроенергію, на інші витрати. Коштів на все не вистачає.
Знизилася платоспроможність населення – люди нині скупляються, замовляють послуги на менші суми, ніж раніше. Однак ми шукаємо вихід, освоюємо нові форми надання послуг і прагнемо бути гідними конкурентами на ринку.
Раніше працівники кулінарного комплексу обслуговували майже усі школи району, випікали понад дві тисячі булочок, нині ж кооператори забезпечують харчування учнів лише Флоринської та Бершадської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2. Школярі та їхні батьки задоволені якістю харчування та рівнем обслуговування.
Декілька років тому кооператори вклали значні кошти в реконструкцію, переобладнання кафетерію, що у приміщенні кондитерського цеху, нині ж його віддали в оренду приватному підприємцю.
– Ми спеціалізуємося на кондитерській випічці, – говорить Раїса Сергіївна. – Печемо старим дідівським методом: дріжджі, яйця, мука, цукор, ванілін – ось що ми в основному використовуємо.
Продукція, виготовлена за старими рецептурами, якісна, натуральна, домашня. Випікаємо весільні торти, короваї, калачі, булочки. Ми їх реалізовуємо на замовлення, по району – з доставкою.
Виробництвом займаються чотири кондитери, серед них ветеран громадського харчування Лідія Сімак. Завідує цехом активна, енергійна Вікторія Христич.
– Конкуренція жорстка,– продовжує розповідь Раїса Бондар,– тож плануємо найближчим часом реорганізувати кондитерський цех, придбати нову піч на дровах, оновити асортимент продукції.
Хочемо навіть облаштувати виставковий зал продукції, яку випускаємо, щоб люди бачили товар.
Кафе «Поділля», в якому дві зали на 230 місць, – одне з найпрестижніших у райцентрі. Тут непогана кухня – окрім традиційних, які зі столу не сходять, кухарі смачно готують багато страв за новими рецептами.
До речі, торік кухар кафе «Поділля» Галина Бучацька на всеукраїнському конкурсі у Рівному виборола шосте місце. Вона демонструвала журі фірмову страву – окороки, фаршировані грибами, запечені у листовому тісті.
З року в рік додає в майстерності і випускник Гайворонського кулінарного училища Олександр Мартьянов. У цьому закладі громадського харчування бершадці і жителі району справляють весілля, поминальні обіди, святкують дні народження, хрестини…
– Дедалі більше ми практикуємо виїзну кухню, – говорить Раїса Сергіївна. – Господарі готують лише місце, а страви, посуд, скатерки, інвентар – все від кафе. Якщо є потреба, то привозимо навіть свої столи і лавочки. При необхідності, дизайнер Марина Бондар прикрасить зал.
Чим приваблює клієнтів така послуга? По-перше, господарі завжди більше закуповують продуктів, ніж треба, а це перевитрати. По-друге, найняти кухарку в селі – дорого, до того ж, їй потрібно допомагати, а не у всіх така можливість є.
Скажу, що такі замовлення надходять і від жителів сусіднього Чечельницького району.
Торік у приміщенні кафе «Поділля» було зроблено добротний ремонт, нині ж планують обладнати нову систему витяжки, замінити старий котел системи опалення на сучасний. Придбали й нову барну стійку.
Спілчани активно підтримують і армію – загалом, за словами Раїси Бондар, вже зібрано і передано понад шість тисяч гривень, а також медикаменти і продукти харчування.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.