Згідно з статистичними даними на 1.11.2010 р. найнижча середньомісячна заробітна плата була в таких господарствах: ПСП «Еліта» (742 грн.), ТОВ «Осіївське» (867 грн.), ПП «Зоря» (798 грн.), ТОВ «Агрофірма «Джулинка» (847 грн.), ТОВ «Надбужжя плюс» (723 грн.), ТОВ «Світанок-Агросвіт» (828 грн.), ПСП «Обрій» (860 грн.). Найбільша заробітна плата спостерігається в ЗАТ «Зернопродукт МХП» (1641 грн.), ФГ «Новосулківське» (1724 грн.), ТОВ «Чарівна нива» (2183 грн.), ПСГП «Ранок» (1416 грн.), ВАТ «Птахокомбінат «Бершадський» (1540 грн.).
За 10 місяців 2010 року в сільськогосподарських підприємствах району відбулось зростання середньомісячної заробітної плати штатних працівників порівняно до минулорічного періоду на 155,8 грн. Однак, незважаючи на це, слід зазначити, що рівень її в районі залишається значно нижчим порівняно з середньообласним показником. Законодавством встановлено мінімальний розмір заробітної плати, нижче якого не може проводитися оплата за виконаний працівником місячний обсяг робіт. Рівень державної гарантії в оплаті праці забезпечується шляхом періодичного перегляду розміру мінімальної заробітної плати. З початку року розмір мінімальної заробітної плати підвищувався чотири рази, з 1.10 – 907 грн., а з 1.12 становить 922 грн.
Керуючись вимогами п.10. ст.16, п.1. ст. 24 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» за №107-VI від 28.12.2007, управління праці та соціального захисту населення проводить перевірки підприємств, установ, організацій щодо дотримання чинного законодавства про мінімальну оплату праці, строків виплати заробітної плати та трудових відносин. Так, в жовтні-листопаді 2010 року проведено перевірки 14 сільськогосподарських підприємств. За їх результатами матеріали на одне підприємство передано в прокуратуру, на два – державному інспектору праці. В ході проведених перевірок встановлено, що на деяких підприємствах спостерігається недотримання чинного законодавства про мінімальну заробітну плату та з питань трудових відносин.
На жаль, мають місце непоодинокі випадки, коли власник підприємства, недотримуючись законодавства про працю, порушує права працівників. При укладанні з працівником трудового договору власник підприємства або уповноважений ним орган повинні довести до його відома умови оплати праці, розміри, порядок і строки виплати заробітної плати. Власник не має права в односторонньому порядку без згоди працівника приймати рішення щодо зміни оплати праці, якщо такі рішення погіршують умови, встановлені законодавством та трудовим договором.
Найбільш характерним порушенням у перевірених підприємствах є недотримання законодавства про індек - сацію грошових доходів, зокрема Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 3.07.1991р. №1282-XII. Даний закон передбачає, що порядок проведення індексації поширюється на всі підприємства, установи та організації незалежно від форм власності і господарювання. Індексації підлягають грошові доходи громадян, які не мають одноразового характеру: пенсії, стипендії, оплата праці, грошове забезпечення та інші виплати.
При кожній виплаті заробітної плати необхідно надавати працівникові розшифровку за видами виплат із загальною сумою заробітної плати, інформувати про розміри і підстави утримань із заробітної плати.
Відповідно до змін, внесених у статтю 115 Кодексу Законів про працю України, з 19.11.2010 року заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів, та не пізніше 7 днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. Розмір заробітної плати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, але не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника.
Кадрова служба є дзеркалом підприємства, і від того, як в ньому організовано документаційне забезпечення управління, складається враження про організацію в цілому. Як показали перевірки, даному питанню приділяється неналежна увага. Мають місце випадки порушення вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок та умов їх зберігання. Управління праці та соціального захисту населення і надалі буде продовжувати роботу по контролю за додержанням чинного законодавства, тому що заробітна плата є основним чинником добробуту суспільства, рівня життя і настрою людей.
Наталія ЧОРНОБАЙ, начальник управління праці та соціального захисту населення РДА.