Якщо ви не потрапите до числа тих, кому потрібно було обов’язково відзвітувати про свої доходи, але торік вам довелося витратитися на дороге лікування, оплачувати навчання дитини у виші або погашення іпотечного кредиту, декларацію про доходи можна добровільно подати до кінця року. Навіщо це робити? Держава надає людям можливість повернути частину сплачених податків до сімейного бюджету. При цьому суми компенсацій сягають кількох тисяч гривень.
Така можливість прописана в Податковому кодексі і має назву «податкова знижка».
Право на неї має будь-який громадянин України, котрий у минулому році офіційно працював, і з зарплати якого відраховувалися податки до бюджету. Платникові податку потрібно подати декларацію, а також зберегти оригінали документів, що підтверджують його витрати (банківські квитанції, касові чеки, договори, акти виконаних робіт).
Нововведення полягає в тому, що сама декларація з правом на податкову знижку може бути подана до кінця року.
«Перелік витрат для отримання податкової знижки великий, – говорить голова Вінницької обласної спілки підприємців «Стіна» Олександр Печалін. – Нагадаємо лише найпоширеніші. Держава повертає частину відсотків, сплачених за договорами іпотечного кредитування. Частина суми, яка пішла на оплату за отримання вищої або середньої професійної освіти самою людиною або членами її сім’ї першого ступеня спорідненості (діти, дружина, батьки). Частина коштів, сплачених у лікарні за лікування платника податку або члена його сім’ї. Частина суми, витраченої на переобладнання автомобіля для використання біопалива або газу».
Тобто, якщо ваша дитина вчиться на платному відділенні, і за її навчання, наприклад, вам доводиться віддавати 2 тис. грн. щомісяця, частину цих грошей держава може повернути вам вже в нинішньому році. Для цього потрібно подати до податкової служби декларацію про доходи з додатком копій усіх чеків, договору про платне навчання і свідоцтва про народження дитини (як підтвердження вашого споріднення).
«Оригінали таких документів не надсилаються, – попереджає голова «Стіни» Олександр Печалін. – Але їх обов’язково потрібно зберігати протягом строку, достатнього для проведення податкової перевірки».
Розрахунок сум, що підлягають поверненню з бюджету, проводять податківці. Компенсація може скласти від 10 до 15% сплаченої суми (якщо йдеться про іпотеку, в розрахунок беруться лише відсотки, а не тіло кредиту). Отже, якщо за рік навчання дитини ви заплатили 18 тис. грн. (по 2 тис. грн. за 9 місяців), то для повернення вам повинні нарахувати близько 2,5 тис. грн.
Непогані гроші. Юристи кажуть, що при розрахунку податкової знижки до уваги беруть тільки ту частину заробітної плати, яка обкладається податком. Тобто чим вища офіційна зарплата, тим більша сума компенсації.