В зв’язку з проведенням в Україні процесу децентралізації, відбувається реформування центральних і місцевих органів влади, що сприятиме зміні соціально-економічних і політико-правових умов функціонування органів влади на місцях.
Зміна адміністративно-територіального устрою, як одна із важливих складових децентралізації, в свою чергу, рано чи пізно призведе до укрупнення районів, про що вже давно ведеться мова на різних рівнях. У цій ситуації, на думку депутатів районної ради, варто врахувати потенційні можливості міст, які можуть претендувати на роль центрів, адже, регулюючи адміністративно-територіальний устрій, держава визначає вимоги до створення адміністративнотериторіальних одиниць таким чином, аби ці одиниці були спроможними для подальшого виконання тих функцій, заради яких вони утворюються.
Наразі в районі поширюється інформація, що в ході реформи Бершадський ра йон, як адміністративно-територіальна одиниця, може зникнути з карти Вінницької області.
Ця інформація викликає занепокоєння у всіх жителів району.
Бершадь (перша письмова згадка про місто датована 1459 роком), є одним із найвідоміших і найдавніших історичних та економічних центрів Поділля. З 1797 року Бершадь – повітове місто Подільської губернії, з 1922-го – адмініст - ративний центр Ольгопільського повіту. У 1923 році – районний центр Гайсинської округи Подільської губернії. З 1932-го наше місто стало районним центром Вінницької області, підтвердивши цей статус у часи адміністративнотериторіальної реформи 19621965 років. Постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 2001 року №878 місто Бершадь затверджено у списку історичних міст України.
Логічний ланцюг історичних фактів Бершадського району, як потужного адміністративного, економічного, історико-культурного та духовного центру Вінниччини, необхідно продовжити.
Вигідним є і географічне положення району, який межує із трьома сусідніми районами Вінницької області – Тростянецьким, Теплицьким і Чечельницьким, а також із трьома сусідніми областями – Кіровоградською, Одеською, Черкаською.
Зосередження великої кількості адміністративних будівель спільної комунальної власності району, комунальної власності міської ради дасть можливість без зайвих витрат розмістити усі необхідні структурні підрозділи центральних і місцевих органів влади, апарат префектури.
Одним із пріоритетних чинників, що забезпечують надання вчасних та якісних медичних послуг жителям Бершадського та сусідніх районів, є розвинена матеріально-технічна база комунального закладу «Бершадська окружна лікарня інтенсивного лікування», розгалужена мережа комунальної установи «Бершадський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» – 17 амбулаторій загальної практики сімейної медицини, 19 фельдшерськоакушерських пунктів, 5 фельдшерських пунктів (можливість стаціонарного лікування 390 осіб), міжрайонне управління Держсанепідемслужби у Вінницькій області.
На території району нараховується 417 магазинів, 56 закладів громадського харчування, 122 – побутового обслуговування.
Районний вузол поштового зв’язку об’єднує 29 відділень та 1 дільницю, працює 31 АТС.
Редакція районної газети «Бершадський край» у 2001 та 2004 роках визнана кращою газетою України, в 2010 році – Вінницької області. На сьогодні тираж районки найбільший в області. У 2015 році первинна організація Національної спілки журналістів України визнана кращою в державі. Газета «Бершадський край» – це справжній літопис нашого району – його історії, традицій, соціально-економічного розвитку, територіальних громад і трудових колективів, окремих сімей і просто рядових бершадців.
У районі 20 загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів, 15 – І-ІІ ступенів, 1 – І ступеня, 4 – навчально-виховних комплекси, 39 дитячих дошкільних закладів, професійно-технічна та дитяча музична школи, станції юних техніків і юних натуралістів, будинок дитячої творчості, дві дитячоюнацьких спортивних школи, сучасний стадіон. Футбольна команда «Бершадь» протягом останніх трьох років є переможцем і призером першості Вінницької області.
До послуг жителів району 46 закладів культури клубного типу, 40 бібліотек, районний краєзнавчий музей, 2 музеї – історії сіл Баланівки та Поташні, кінотеатр, музична школа ім.Р.А.Скалецького.
Функціонування вищого навчального закладу І-ІІ рівня акредитації – медичного коледжу (в наступному році виповниться 50 років), Бершадсь кого професійного ліцею, в яких навчаються близько 500 студентів, закладають фундамент підготовки кадрового резерву високопрофесійних фахівців для регіону та країни.
Район зосередив в собі адміністративні, торговельні, транспортні, історико-культурні, релігійні та родинні зв’язки з багатьма районами Вінницької області, регіонами України та зарубіжжя.
Бершадський район здатний та має усі можливості для створення ефективної системи управління територіальною організацією життєдіяльності населення, як цілісним суспільним комплексом з урахуванням загальнодержавних планів і регіональних особливостей.
Враховуючи зазначене, депутати Бершадської районної ради 7 скликання звертаються до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України з проханням розглянути Бершадський район, та зокрема місто Бершадь, як потенційний центр у майбутньому адміністративно-територіальному устрої Вінницької області.
Схвалено на 5 сесії районної ради 7 скликання.