Метою дискусії було обговорення існуючих соціальних партнерств у сільських громадах та проблемних питань на шляху їх розвитку на Вінниччині, а також передача громадам земельних повноважень у процесі децентралізації влади, що є надважливим фактором розвитку сільських територій, Того дня у великому залі готелю «Ковчег» зібралися представники територіальних громад Бершадського, Гайсинського, Теплицького, Тростянецького районів та міста Ладижина. Делегація Бершадщини була не тільки досить представницькою, а й однією з найактивніших, бо ж учасники з нашого району часто ставили запитання виступаючим, були небайдужими в обговоренні актуальних питань форуму.
Соціально-економічний розвиток сільських територій значною мірою залежить від налагодження ефективного соціально-економічного парт нерства між агровиробниками та сільськими громадами. Завдяки йому можуть успішно вирішуватися численні питання життєдіяльності сіл. Багато з них сьогодні потребують додаткових інвестицій. Це форма взаємодії сільгоспвиробників, землевласників і сільських громад для реалізації інтересів сторін та підтримки сільського розвитку на основі рівноправності, взаємної поваги і взаємної вигоди.
Вивченню кращих практик існуючих соціальних партнерств у сільських громадах та проблем, з якими найчастіше вони стикаються, присвячувалося дослідження, проведене Міжнародним благодійним фондом «Добробут громад» за підтримки Проекту USAID «АнгроІнвест». Презентацію результатів соціологічного дослідження «Сприяння впровадженню відповідальних інвестицій і формуванню соціальних парт нерств між сільськогосподарськими виробниками та сільськими громадами» у ході «круглого столу» провели Олександр Муляр, кординатор напрямку аграрної політики проекту USAID «АгроІнвест», та Валерій Бондарчук, радник з юридичних питань Міжнародного благодійного фонду «Добробут громад».
Цієї теми у своїх виступах торкалися директор департаменту науково-освітнього забезпечення та розвитку підприємництва на селі Мінагрополітики Олег Хоменко, заступник директора з соціального співробітництва філії ТОВ «Вінницька птахофабрика» Руслан Ляховченко, сільський голова Нараївки (Гайсинський район) Катерина Романенко.
Головний юридичний радник проекту USAID «АгроІнвест» Павло Кулинич виступив з темою «Децентралізація влади та перспективи розширення земельних повноважень сільських громад», а фахівець із земельних питань Українського клубу аграрного бізнесу Роман Гриб – «Підвищення ролі місцевих громад у земельних питаннях».
Врегулювання питань, пов’язаних з обігом земель сільськогосподарського призначення (права власності, оренда, передача в комунальну власність тощо), є одним із пунктів коаліційної угоди у напрямку реформування галузі сільського господарства.
Від того, наскільки збалансованим буде законодавство у цій сфері, залежить господарська діяльність тисяч фермерських господарств та права мільйонів пайовиків по всій країні.
Микола Кучер: – Надзвичайно важливим є запровадження ринку землі в контексті децентралізації влади – необхідно передати громадам, окрім фінансових та адміністративних, земельні повноваження: передати в комунальну власність землі запасу і резерву, якими сьогодні керують із центру.
Як співавтор законопроекту №1159 «Про деякі заходи щодо посилення ролі територіальних громад в управлінні земельними ресурсами», я переконаний, що громади на місцях краще знають, кому надати в оренду певну земельну ділянку, хто її ефективніше використає і заплатить вигіднішу орендну плату та принесе найбільші надходження до місцевого бюджету.
За розрахунками експертів, від ефективного розпорядження землями місцеві бюджети можуть щорічно отримувати додатково до 2 млрд.грн.
Якщо прийде той час, коли мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення буде скасовано, кошти від продажу цих земель будуть надходити саме до сільських бюджетів, а не до загальнодержавного. Сьогодні ж продавати землю сільгосппризначення просто нерозумно, бо в тому економічному стані, в якому перебуває держава, земля не буде коштувати ту ціну, на яку сподіваються люди. За умови впровадження ринку сільгоспземель не підготовленим виникне прірва між реальною вартістю землі й очікуваннями власника.
Почати купівлю-продаж нині – це пустити людей по вітру та отримати соціальну напругу в селах.