У Бершадській ЦРЛ проводиться активна підготовча робота до створення на її базі центру госпітального округу– багатопрофільної лікарні інтенсивної допомоги. Головою облдержадміністрації І.М. Мовчаном затверджено плансхему формування госпітальних округів у Вінницькій області на першому етапі. Відповідно до прийнятих документів на базі Бершадської ЦРЛ створюється лікарня інтенсивної допомоги першого рівня, яка буде надавати медичну допомогу жителям Бершадського, Чечельницького і Теплицького районів. На базі Чечельницької та Теплицької ЦРЛ будуть функціонувати лікарні планового лікування.
У чому їх різниця? Вона в межах надання медичної допомоги. Лікарня інтенсивного лікування буде обслуговувати пацієнтів, яким необхідна невідкладна спеціалізована медична допомога, в тому числі хірургічного профілю. А лікарні планового лікування надаватимуть медичну допомогу хронічно хворим людям, оздоровлюватимуть диспансерну групу і так далі. Лікарні відновного лікування будуть проводити реабілітаційне лікування пацієнтам після перенесених захворювань і травм. У закладах округу повинно виконуватися щонайменше 300 оперативних втручань та прийматися не менше 400 пологів на рік.
Лікарня інтенсивного лікування стає центром госпітального округу, тобто окружною лікарнею. Бершадська ЦРЛ має у своїй структурі відділення екстреної медичної допомоги, відділення анестезіології та інтенсивної терапії, хірургічне, акушерсько-гінекологічне, інфекційне відділення – це ті основні структурні підрозділи, які надають допомогу хворим при гострих станах або із хронічними захворюваннями, що потребують інтенсивного лікування та догляду. Постійно працюють підрозділи діагностичної служби: клінічна лабораторія та рентгенкабінет, за нагальної потреби ургентує ендоскопіст.
Цілодобову допомогу хворим надають лікарі: анестезіологреаніматолог, терапевт, хірург, педіатр, акушер-гінеколог, ургентно невідкладну медичну допомогу надають лікарі усіх спеціальностей.
ЦРЛ акредитована на вищу категорію. Окрім того, наша райлікарня цього року отримала звання «Лікарня, доброзичлива до дитини». Ставляться високі вимоги до надання медичної допомоги новонародженим та породіллям.
Цього року покращилось і кадрове забезпечення. На роботу прийшли двоє лікарів – молодих спеціалістів. Основне завдання сьогодні – розумно впроваджувати заходи по реформуванню та разом із тим зберегти медичні кадри.
З метою проведення модернізації ЦРЛ здійснено підготовчі заходи: визначено орієнтовний розрахунок витрат на створення лікарні інтенсивного лікування, проведено інвентаризацію високовартісного обладнання, визначено потребу в дооснащенні, проведено аналіз використання ліжкового фонду та визначено профілі ліжок, які потребують додаткового розгортання та скорочення при створенні закладу нового типу. У Бершадській ЦРЛ заплановано відкрити окремі неврологічне та гнійно-септичне хірургічне відділення, а лор та очні ліжка будуть функціонувати в складі хірургічного відділення ЦРЛ, відповідно до вимог наказу МОЗ №646. Сьогодні ходить багато чуток щодо закриття лор-очного відділення. Хочу запевнити, що і після реорганізації хворі з лор та очною патологією матимуть можливість лікуватися стаціонарно у виділених палатах хірургічного відділення. Відокремлення гнійно-септичної і чистої хірургії в окремі структурні підрозділи сприяють покращенню санітарно-епідемічного стану ЦРЛ.
Госпітальний округ буде мати у своїй структурі лікарні різних типів. Основними функціями госпітального округу буде: надання медичної допомоги при гострих станах та з метою запобігання загострень при хронічних захворюваннях, здійснення організаційно-методичного керівництва роботою підпорядкованих лікувальнопрофілактичних закладів, ефективне використання кадрових і матеріальних ресурсів з метою досягнення найкращих кінцевих результатів у наданні спеціалізованої медичної допомоги населенню, забезпечення експертизи і дієвого контролю якості медичної допомоги, впровадження в медичну практику новітніх технологій та прогресивних методів лікування.
Уже протягом 2013 року в Бершадській ЦРЛ із Теплицького та Чечельницького районів лікувалось 72 пацієнти. Це в основному пацієнти пологово-гінекологічного, хірургічного, реанімаційного і педіатричного відділень.
Реформа медичної галузі – перший і необхідний етап нової довгострокової політики розвитку національної системи охорони здоров’я. Зокрема, ініційована Главою держави стратегія реформ у медичній галузі повністю гармонізована з європейською політикою «Здоров’я: 2020». На її основі розроблено загальнонаціональну програму.
Людям властива настороженість до всього нового, і тим більше незрозумілого. Тому ми проводимо дискусії, обговорюємо проблемні питання реформування на місцях, враховуємо альтернативні точки зору. Ми повинні досягти спільної думки і позиції, тоді і мета у нас буде одна.
Реформи – не заради реформування. Таким принципом керувалося МОЗ України при розробці пілотного проекту. Наш принцип – реформи заради покращення здоров’я населення та якості надання медичних послуг.
Василь ЗАЛЕЦЬКИЙ, головний лікар Бершадської ЦРЛ