Останніх 2 роки медична галузь Бершадського району працює в умовах реформування. Чимало побоювань у нас викликала участь нашого району у пілотному проекті реформи медицини. Той стан справ, який був останніх 20 років, ні пацієнтів, ні медичних працівників не влаштовував. Процес відокремлення закладів охорони здоров’я, які задовольняють потреби населення у первинній та вторинній медичній допомозі, в районі проходив непросто, однак розмежування первинного та вторинного медичних рівнів надання медичної допомоги відбулось.
Рішенням 4 сесії 6 скликання районної ради від 30.12.2010 р. було створено комунальну установу «Бершадський районний центр первинної медико-санітарної допомоги». Передано із комунальної власності територіальних громад у спільну комунальну власність територіальних громад району майнові комплекси лікувально-профілактичних закладів та їх структурні підрозділи. До складу КУ «Бершадський РЦПМСД» ввійшли 16 амбулаторій загальної практики – сімейної медицини, 20 ФАПів та 5 ФП. У листопаді 2011 року рішенням сесії районної ради реорганізовано дільничні лікарні в амбулаторії ЗПСМ з 3.01.2012.
Реорганізація дільничних лікарень не означає їх закриття. В перепрофільованих дільничних лікарнях залишено всі структурні підрозділи (акушерки, патронажні медсестри, медсестри ЗПСМ, сестри медичні, лаборанти, фельдшери). Було створено денні стаціонари (210 ліжок) та стаціонари на дому. Денні стаціонари як у місті, так і в селах, працюють щоденно, крім неділі, з 8.00 до 18.00.
На даний час маршрут пацієнта чітко визначений, він скеровує подальші дії – консультації, обстеження, госпіталізацію. Звичайно, при важкому або гострому стані пацієнт може звернутися до служби екстреної допомоги.
Працівники нашого центру обстежують пацієнтів, направляють їх на лікування, намагаються працювати так, щоб вони отримували якісну медичну допомогу і були задоволені.
Проведений аналіз свідчить про те, що лікарі загальної практики – сімейної медицини добре знають своїх пацієнтів. До речі, на період реалізації пілотного проекту амбулаторії ЗПСМ можуть комплектуватися лікарями-терапевтами дільничними, лікарями-педіатрами дільничними та лікарями інших спеціальностей.
Нині в нашій установі працюють 2 лікарі-педіатри дільничні, лікарі-акушер-гінекологи, лікар-терапевт дільничний, лікарі УЗД, лікар-хірург, лікар-дерматовенеролог, рентгенолог, провізори. Існують також позаштатні спеціалісти, а саме лікар-імунолог та лікар-профпатолог.
Сьогодні медичні працівники як у місті, так і у всіх селах, зобов’язані після огляду пацієнта сімейними лікарями та оформлення медичної документації відвідувати хворого вдома та робити призначені ін’єкції.
Існує кадрова проблема в чотирьох амбулаторіях ЗПСМ – П’ятківській, Сумівській, Флоринській та Яланецькій – вакантні посади лікарів ЗПСМ.
Фінансування КУ «Бершадський РЦПМСД» відбувається з районного бюджету. Коштів на все, звичайно, не вистачає, але в цілому завдяки співпраці з районною владою, матеріально-технічне забезпечення непогане. В комунальній установі маємо сучасний апарат ультразвукової діагностики, рентгенапаратуру, флюорограф. По можливості оновлюється медичне обладнання сільських лікувально-профілактичних закладів. В кінці 2012го та на початку 2013 року ми отримали медичне обладання та медичну апаратуру на суму 1546000 грн. за рахунок субвенцій державного бюджету в місцевий бюджет. Багато структурних підрозділів забезпечені автомобілями. Їх на сьогодні є 20. За два останні роки ми отримали 7 нових авто. Проводяться ремонтні роботи, встановлюються внутрішні туалети. Пацієнти забезпечуються, хоч і не в повному обсязі, ліками за пільговими рецептами.
Після отримання ліцензії на медичну практику (лютий 2012 р.) 9 серпня 2012 року отримано ліцензію на придбання, зберігання, перевезення, знищення, використання наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів.
Раніше жителям району потрібно було їхати в м. Ладижин чи м. Вінницю для отримання наркотичних препаратів для онкохворих. А на даний час відпуск цих препаратів здійснює КУ «Бершадський РЦПМСД».
У процесі реформування виникли зміни в системі оплати праці медпрацівників. Згідно з Постановою КМУ №209 від 5.03.2012 р. кожен сімейний лікар, лікар-педіатр закріпив до себе населення. Згідно з даною постановою медичним працівникам, які надають первинну медичну допомогу, виплачуються надбавки за обсяг та якість виконаних робіт. Надбавки залежать від кількості прикріпленого населення та якості його обслуговування. Якість роботи визначається згідно з показниками – кількість запущених форм туберкульозу, онкохвороб, проведених щеплень та флюорографічних обстежень та інше. Пацієнти мають право вільно вибирати лікаря, тому від умінь та знань фахівця залежить кількість охочих обслуговуватись ним. Норма навантаження на лікаря ЗПСМ у сільській місцевості – 1200 осіб, у місті – 1500 осіб.
Ще одне із пріоритетних завдань реформування системи охорони здоров’я – надання екстреної медичної допомоги. Швидка допомога має прибути до пацієнта за 20 хв. Створено 2 пункти тимчасового базування швидкої медичної допомоги на базі амбулаторій ЗПСМ з розрахунку одна машина на 10 тис. населення (Шляхова, Устя).
Найближчим часом буде створено ще 2 пункти на базі Михайлівської та Маньківської амбулаторій ЗПСМ.
Сподіваємося, що надання первинної медичної допомоги стане ближче для кожної людини.
Лілія БРИКУЛЯ, головний лікар комунальної установи «Бершадський районний центр первинної медико-санітарної допомоги»