Відповідно до ч.2 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 58-1 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» за поданням Територіального управління державної судової адміністрації України у Вінницькій області рішенням Бершадської районної ради Вінницької області 16 сесії 6 скликання від 9 жовтня 2012 року затверджено список присяжних Бершадського районного суду у кількості 15 чоловік.
Історія сучасного суду присяжних почалася 28 червня 1996 р. з прийняттям Конституції України, норми якої – ст. 124 й ст.127 – закріплюють таку безпосередню форму народовладдя, як можливість здійснення правосуддя судом присяжних. Проте інститут присяжних поки що не застосовувався у практиці.
Розділом 10 Закону України «Про судоустрій України» встановлено норми щодо інституту присяжних, закріплено вимоги до осіб, які можуть бути присяжними, а також положення щодо залучення присяжних до здійснення правосуддя.
Зокрема, присяжним може бути громадянин України, що досяг 30-річного віку, постійно проживає на території, на яку поширюється юрисдикція відповідного суду, та який у випадках, передбачених процесуальним законом, залучається до здійснення правосуддя, забезпечуючи згідно з Конституцією України, безпосередню участь народу у здійсненні правосуддя.
Не можуть бути присяжними особи: визнані судом обмежено дієздатними або недієздатними; які мають хронічні психічні чи інші захворювання, що перешкоджають виконанню обов’язків присяжного; щодо яких проводиться дізнання, досудове слідство чи судовий розгляд кримінальної справи або які мають не зняту чи не погашену судимість; депутати усіх рівнів, члени Кабінету Міністрів України, судді, прокурори, державні службовці апарату судів, працівники органів внутрішніх справ та інших правоохоронних органів, адвокати, нотаріуси; громадяни, які досягли шістдесяти п’яти років; особи, які не володіють державною мовою.
Роботодавець зобов’язаний звільнити присяжного від роботи на час виконання ним обов’язків зі здійснення правосуддя. Відмова у звільненні від роботи вважається неповагою до суду.
Відповідно до Кримінальнопроцесуального кодексу України обвинувачений у вчиненні злочину, за який передбачене покарання у вигляді довічного позбавлення волі, під час підготовчого судового засідання має право заявити клопотання про розгляд кримінального провадження стосовно нього судом присяжних (у складі двох професійних суддів та трьох присяжних).
Тобто, залучення суду присяжних до правосуддя є виключним правом підсудного і не надається іншим суб’єктам кримінального процесу.
На присяжних поширюються гарантії незалежності і недоторканності суддів, установлені законом, на час виконання ними обов’язків зі здійснення правосуддя. За обґрунтованим клопотанням присяжного заходи безпеки щодо нього можуть уживатися і після закінчення виконання цих обов’язків.
Присяжні для участі у справі визначаються автоматизованою системою документообігу суду, у кількості семи осіб, з числа осіб, які внесені до списку присяжних. Відбір присяжних здійснюється після відкриття судового засідання. Нарадою суду присяжних керує головуючий, який послідовно ставить на обговорення питання, проводить відкрите голосування і веде підрахунок голосів. Усі питання вирішуються більшістю голосів. Головуючий голосує останнім. Кожен із складу суду присяжних має право викласти письмово окрему думку, яка не оголошується в судовому засіданні, а приєднується до матеріалів провадження і є відкритою для ознайомлення.
Отже, метою запровадження суду присяжних в Україні є вдосконалення кримінально-процесуального законодавства України та приведення його у відповідність до міжнародних стандартів у сфері здійснення правосуддя.
Вікторія ПЕТРИК, помічник судді Бершадського районного суду.