– Програма передбачає забезпечення узгоджених спільних дій місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування задля втілення єдиної державної політики щодо стабільного розвитку територій. Її основою є Програма економічних реформ в країні на 2010-2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава».
Мета програми соціальноекономічного і культурного розвитку району на 2012 рік – забезпечення відчутних зрушень в економіці, підвищення її конкурентоспроможності як основи для збалансованого зростання, розв’язання соціальних проблем та поліпшення добробуту населення.
Відповідно до результатів та тенденцій розвитку 2011 року, наявних проблем, у Програмі визначено мету і завдання на 2012 рік. Пріоритетні напрямки згруповані за основними блоками: соціально-гуманітарний, економічний, екологічного захисту та техногенної безпеки, а також заходи з розвитку громадянського суспільства.
Пріоритетами за визначеними напрямками передбачається: зростання добробуту та підвищення життєвого рівня населення, підвищення якості надання медичних та освітянських послуг, продовження впровадження енергозберігаючих заходів у закладах бюджетної сфери та житлово-комунального господарства, покращення роботи промислових підприємств, модернізація агропромислового комплексу та створення сприятливих умов для надходження в район вітчизняних та іноземних інвестицій, вдосконалення підприємницького середовища та поліпшення бізнес-клімату, раціональне використання бюджетних коштів, підвищення ефективності державного управління, здійснення робіт в сфері природокористування та безпеки життєдіяльності людини, впровадження механізмів з розвитку громадянського суспільства.
В результаті виконання програмних завдань в 2012 році передбачається: збільшити обсяги реалізованої продукції на 7,2%, що в грошовому вимірі становитиме 726 млн. грн.; досягти індексу промислової продукції на рівні 7,3%; отримати валової продукції сільського господарства на суму 457,1 млн. грн., приріст становитиме 3,4%; виробити зернових та зернобобових – 270 тис. тонн, (+3,2%), цукрових буряків – 178,7 тис. тонн (в 2,5 раза більше); отримати продукції тваринництва, зокрема м’яса – 23,6 тис. тонн (+3,1%), молока – 36,5 тис. тонн (+7%); довести обсяги роздрібного товарообороту до 120 млн. грн. (+20%), реалізованих послуг – до 47 млн. (+4,4%); рівень середньомісячної заробітної плати збільшити на 19,1% (2180 грн.); обсяги інвестицій в основний капітал довести до 112 млн. (+9,8%); ввести в експлуатацію 3,8 тис. м2 житла, 1 км водогонів та 25,8 км газових мереж; забезпечити надходження до бюджету району від суб’єктів підприємницької діяльності 2,7 млн. грн. (+8,2%).
В програмі закладені оптимальні значення показників розвитку району в 2012 році та детально описані шляхи досягнення поставленої мети.
При формуванні показників враховано максимальний вплив очікуваних негативних факторів і ризиків. Вже зараз можна сказати, що 2012 рік буде нелегким.
На сьогодні перешкодою для проведення реформ є фізично і морально застарілі виробничі потужності, низький рівень менеджменту, недосконала система підготовки кадрів та ряд інших вагомих чинників, які необхідно усунути, або негативний вплив яких слід максимально зменшити.
Модернізація економіки базуватиметься в першу чергу на модернізації АПК, що дає зараз близько 75% валової продукції району. Це стосується як рослинництва з тваринництвом, так і харчової та переробної промисловості.
Незважаючи на позитивні сторони розвитку в сільському господарстві, є ряд і проблем, на які необхідно звернути особливу увагу в 2012 році. Зокрема, в рослинницькій галузі – підвищення ефективності земель сільськогосподарського призначення. Планомірна робота, яку проводила райдержадміністрація щодо ефективності використання земель, продовжуватиметься і надалі.
Ситуація на ринку сільськогосподарських культур вимагає нарощення посівних площ і відповідно обсягів виробництва гречки, гороху, цукрових буряків. В 2012 році не повинні допустити зменшення посівних площ під зерновими культурами.
Орієнтир розвитку тваринництва – великотоварне виробництво. Це дасть можливість наростити чисельність поголів’я сільськогосподарських тварин, підвищити його продуктивність, покращити якість тваринницької продукції.
Якщо така модернізація поступово здійснюватиметься, то покращиться вся інфраструктура на селі, а це в свою чергу вплине на покращення рівня життя людей, більшість з яких живе в сільській місцевості.
Модернізація економіки без активної політики енергозбереження неможлива. В 2012 році особливо актуальною ощадливість буде в установах, які фінансуються з бюджету, – закладах освіти, охорони здоров’я, соціальної сфери. При цьому необхідно забезпечити максимальне зменшення споживання природного газу, вартість якого буде постійно зростати.
Зекономлені кошти можна буде направити на ці ж галузі, але інші складові – медикаменти, обладнання, покращення обслуговування громадян.
Пріоритетом діяльності районної влади в 2012 році є покращення інвестиційного та підприємницького клімату.
А для цього відносини між владою та бізнесом мають бути прозорими і зрозумілими.
Серед пріоритетних напрямів залучення інвестицій визначені галузі молочного скотарства, цукровиробництва, розвиток овочівництва, а також будівництво сучасних зерноскладів.
Необхідно готувати реальні пропозиції з реальними кошторисами та проектами для потенційних інвесторів. Пропонувати реальні земельні ділянки. Необхідно вміти себе презентувати, показати свої можливості та привабливість інвестиційного клімату району.
В 2012 році залишаться досить актуальними і питання зайнятості населення, адже від рівня зайнятості залежить як добробут населення, так і бюджетні показники району.
В полі особливої уваги буде пенсійна реформа. Її проведення має вирішити цілий комплекс проблем. Тим більше, що в районі нині проживають 22 тисячі пенсіонерів, і по суті на 1 працюючого припадає більше 2 пенсіонерів.
Пріоритетом з пріоритетів є збереження здоров’я населення. А оскільки Вінниччина увійшла у трійку регіонів, залучених у «пілотний проект» реформування охорони здоров’я, відповідні відпрацювання здійснюються і в районі. Продовжуватимуться вони і в 2012-му.
Особлива увага приділятиметься оптимізації мережі освітніх закладів у сільській місцевості, де об’єднання окремих закладів освіти для більш ефективного використання матеріально-технічних, фінансових і кадрових ресурсів є одним із вагомих резервів забезпечення якості і доступності освіти. Оптимізація навчальних закладів – питання необхідне і продиктоване часом, але вирішити його потрібно зважено, з найменшими затратами, враховуючи при цьому думку місцевих громад.
Виконання програми «Шкільний автобус» залишиться одним з найважливіших завдань в освітянській галузі і в 2012 році.
Незважаючи на труднощі, пов’язані з реформуванням багатьох галузей, виклики та ризики, район поступово рухатиметься вперед, зміцнюючи власний потенціал.