Про стан справ у промисловому секторі економіки інформував начальник управління економіки РДА В.Е. Ольшевський. За його словами, торік в промисловій галузі району забезпечено зростання на 41,3% виробництва та на 39,3% реалізації товарної продукції. Приріст забезпечили ПАТ «Бершадьмолоко», ВАТ «Птахокомбінат «Бершадський», ПрАТ «Бершадський комбінат», ТОВ ВКФ «Спайк», ВАТ «Бершадський електротехнічний завод», «Бершадське РП «Агромаш», ПрАТ «Бужанка». Поліпшують показники діяльності підприємства будівельної та машинобудівної галузей.
За підсумками минулого року середній рівень заробітної плати по району становить 1540 грн., що на 22% більше у порівнянні з 2009 роком. Продуктивність праці торік зросла на 43% і становить 301,6 тис. грн. матеріальних благ на одного працюючого.
Щодо показників фінансової діяльності, то за підсумками 2010-го прибутково спрацювали лише ПАТ «Бершадьмолоко», ВАТ «Птахокомбінат «Бершадський», ДП «Бершадське лісове господарство» та ПрАТ «Бершадський комбінат», всі інші підприємства району мають від’ємний фінансовий результат на загальну суму понад 24 млн.грн.
Володимир Едуардович не обійшов увагою й проблемні питання. Так, призупинення поставок спирту на немирівський завод з паралельною реорганізацією галузі негативно позначилися на діяльності одного з найбільших підприємств в районі – ДП «Бершадський спиртовий завод», в результаті чого там спостерігаються спад промислового виробництва, реалізації, збиткова діяльність, зменшення рівня зайнятості, пониження рівня оплати праці.
Проблемою є й відсутність ринків збуту підприємств будівельної галузі. Як наслідок – призупинено декілька інвестиційних проектів з реконструкції цегельних заводів.
Відзначається і недостатній рівень впровадження енергозберігаючих заходів та технологій на суб’єктах господарювання району. Звісно, проблемним виглядає і подорожчання енергоносіїв, що негативно позначиться на собівартості продукції.
Відносно перспектив подальшої роботи підприємств В.Е. Ольшевський зазначив: харчова і переробна промисловість і надалі нарощуватимуть обсяги виробництва завдяки сировинній базі, яка створюється сільськогосподарськими підприємствами. Реальним є й те, що і в нинішньому році працюватиме Красносільський цукровий завод, підтвердженням тому – заплановане збільшення в районі посівних площ під цукрові буряки. У складнішому становищі перебуватимуть підприємства будівельної та машинобудівної галузі, які потерпатимуть від недоінвестування, застарілих технологій та звуження ринку збуту.
У свою чергу управління економіки РДА активізувало роботу з поширення бази даних про товарну продукцію підприємств району, здійснює підготовку матеріалів з робочою назвою «Інвестиційний альбом», в який увійдуть пропозиції підприємств по залученню фінансових ресурсів, використанню вільних робочих площ, приміщень з відповідними описами та ілюстративними матеріалами.
Покращення економічної ситуації позитивно позначилося на динаміці бюджетних надходжень, інформуючи про сплату податків підприємствами району, зазначив начальник Бершадської міжрайонної податкової інспекції В.П. Когут. Збір платежів до загального фонду Державного бюджету у 2010 році, порівняно з 2009 роком, збільшився на 16289,5 тис.грн. або на 53%.
На території району здійснюють свою діяльність 169 підприємств (крім сільськогосподарських), якими в 2010 році нараховано до Державного бюджету 44329,9 тис.грн. податків і зборів, сплачено – 44050,2 тис. грн. (до Зведеного бюджету – 52477,8 тис. грн.). Суттєво збільшили сплату платежів до Державного бюджету в 2010 році, в порівнянні з 2009 роком, ПАТ «Бершадьмолоко», ПрАТ «Бершадський комбінат», ДП «Бершадьводоканал», Бершадський «Райагроліс», ВАТ «Бершадське АТП 10527» та інші.
Про надання послуг роботодавцям районним центром зайнятості мову вела заступник директора РЦЗ Л.В.Лук’янчук. Державна служба зайнятості здійснює підбір кадрів, проводить ярмарки вакансій, семінари, організовує професійне навчання безробітних, залучає їх до виконання оплачуваних громадських робіт, надає відповідну інформацію та консультації тощо. Лідія Володимирівна особливу увагу присутніх звернула на зміни в законодавстві. Так, тепер ненадання або порушення термінів подання звітності за відповідною формою про прийнятих працівників тягне за собою адміністративну відповідальність.
В обговоренні цих питань взяли участь помічник голови правління ВАТ «Бершадський ЕТЗ» Д.С. Янчук, голова правління ВАТ «Бершадське АТП 10527» В.Л. Менюк, голова споживчого товариства «Бершадьхліб» В.М. Медвідь та начальник центру поштового зв’язку №8 Л.М. Бучек.
Підсумки наради підбив голова райдержадміністрації О.Ф. Снігур, який наголосив на необхідності нарощування обсягів виробництва продукції і поліпшення якості надання послуг, покращення фінансових показників діяльності підприємств.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.