Кримінальним кодексом України встановлено ряд положень щодо пом’якшення кримінальних покарань, розширено застосування покарань, не пов’язаних з позбавленням волі. Кримінально-виконавчим кодексом України на кримінально-виконавчі інспекції покладено виконання значної частини покарань, таких як громадські та виправні роботи, виконання покарання у вигляді позбавлення права обіймати певні посади або займатись певною діяльністю, а також здійснення контролю за засудженими, звільненими від відбування покарання з випробуванням.
Територіальні підрозділи кримінально-виконавчої інспекції широко залучають до співпраці з проведення індивідуально-профілактичної та виховної роботи із засудженими відповідні служби ра - йонних рад, державних адміністрацій та неурядових організацій.
Виконання покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, в нашому районі забезпечує Бершадський територіальний підрозділ кримінально-виконавчої інспекції в складі чотирьох працівників, який входить до Бершадського міжрайонного відділу кримінально-виконавчої інспекції управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Вінницькій області.
Робота інспекції спрямована на проведення якісної індивідуально-профілактичної роботи із засудженими, покращення криміногенної обстановки у місті, контролю за своєчасністю та повнотою перерахувань утриманих коштів із заробітної плати засуджених до виправних робіт в місцевий бюджет та виконанням покарання у виді громадських робіт, які засуджені відбувають безоплатно, працюючи на роботах по благоустрою міста.
З 1 січня 2009 року на органи кримінально-виконавчої інспекції покладаються обов’язки контролю за особами, звільненими з місць позбавлення або обмеження волі умовно-достроково, що є першим кроком до застосування пробації, як альтернативного позбавленню волі кримінального покарання.
Розглядаючи завдання служби пробації, можна визначити таку низку пріоритетних завдань:
- надання органам судової влади та іншим структурам високоякісної інформації (досудові звіти й доповіді про соціальне обстеження правопорушників);
- розроблення та здійснення нагляду за санкціями та заходами у громаді, а також забезпечення їх виконання;
- забезпечення соціальної та психологічної допомоги та опіки, а також проведення роботи з правопорушниками після звільнення, на основі методів соціальної роботи;
- вживання відповідних заходів для того, щоб правопорушники не вкоренилися у своїх злочинних звичках;
- допомога особам, яких тримають під вартою, готуватися до звільнення;
- надання допомоги правопорушникам після їх звільнення з місць позбавлення волі;
- співпраця з центрами соціальної реабілітації для правопорушників;
- здійснення нагляду за виконанням вимог передання на поруки;
- захист суспільства через ефективне розв’язання конфліктів і зменшення ризику, пов’язаного з кримінальним процесом.
Анатолій БІЛОЗІР, начальник Бершадського МРВ КВІ, майор внутрішньої служби.