Цьому в значній мірі сприяє виконання учнями шкіл району, студентами медколеджу, за активної допомоги бібліотек, програм «Моя земля – земля моїх батьків», «Мій край – моя історія жива», «Козацькому роду нема переводу» тощо. За результатами проведення підсумків обласного етапу Всеукраїнського конкурсу «Мій рідний край – моя земля» у 2007 році наш район зайняв ІІ місце.
Відповідно до Указу Президента України «Про заходи у зв’язку з 75-ми роковинами Голодомору 1932-1933 років в Україні» в освітніх закладах було організовано і проведено ряд заходів, акцій, здійснювалась пошуково-дослідницька робота.
Змістовна робота в районі проводиться з героїко-патріотичного виховання. Активізувалася пошукова та краєзнавча робота, у школах організовано краєзнавчо-пошукові штаби та групи, якими взято на облік учасників Великої Вітчизняної війни, описано бойові та трудові подвиги. Проведено акції «Пам’ять», «Милосердя», «Ветеран», «Збережемо пам’ять про подвиг», «Пам’ятаємо минуле заради майбутнього».
У школах відновили діяльність тимурівські загони, які надають практичну допомогу ветеранам та громадянам похилого віку. У цьому напрямі на увагу заслуговує робота учнів Сумівської, Баланівської, Тернівської, Флоринської, Красносільської, Шляхівської, Берізкобершадської та Маньківської шкіл. Серед зон особливої дії є догляд за пам’ятниками, братськими могилами. У школах оформляються карти тимурівської дії.
Традиційним є проведення тижня пам’яті, в ході якого організовуються конференції, зустрічі з учасниками війни. Робота учнів не обмежується лише тимурівською діяльністю. Вона органічно пов’язується з вивченням історії рідного краю, збором цікавого матеріалу про героїв війни і праці, які поповнюють шкільні музеї, зали, куточки слави.
Школи працюють за проектами, більшість з них носить патріотичний, пошуковий характер. У Джулинській ЗОШ до 75-ї річниці області в рамках інформаційно-дослідницького проекту «Славетні джулинчани» проведено зустрічі з партизаном-підпільником І.В. Закревським, матеріали про ветеранів війни ввійшли в дослідження для участі в обласному конкурсі проектів.
Набутий досвід тимурівської роботи в П’ятківській ЗОШ дав можливість педагогічному та учнівському колективам розширити діапазон діяльності в рамках військово-патріотичного клубу «Пошук».
В усіх школах оформлено куточки слави, музейні експозиції, папки з анкетами ветеранів та учасників війни. На сьогодні в районі діють 4 музеї, 10 кімнат бойової слави, 4 краєзнавчі кімнати та 26 куточків, 3 кімнати воїнів-інтернаціоналістів, 4 кімнати народознавства, 1 кімната історії школи. Робота музеїв спрямована на вшанування пам’яті воїнів, партизанів, працівників тилу, на активізацію краєзнавчого руху, пошуково-дослідницької діяльності.
В школах району працюють 27 гуртків та об’єднань історико-краєзнавчого напрямку, 675 школярів відвідують 45 гуртків та об’єднань патріотичного спрямування. Традиційним стало проведення у школах військово-спортивних ігор, свят «Козацькі забави», «Нащадки козацької слави», «Нумо, хлопці», «Славне ім’я – козак». Під час навчально-польових зборів минулого року, які були організовані військовим комісаріатом на базі військової частини
А-3769 в м. Гайсині, проведено стрільби з автомата АК-74 бойовими набоями. В них взяли участь 412 юнаків.
До лав Збройних Сил України в 2007 році відправлено 95 новобранців, весною нинішнього буде призвано 23 юнаки. В урочистих проводах призовників на строкову військову службу беруть участь керівники району, ветерани, батьки, проводяться концерти, майбутнім воїнам вручають цінні подарунки та пам’ятки.
На виконання заходів щодо пропаганди військової служби за контрактом військовим комісаріатом відпрацьовано і розміщено рекламно-агітаційні матеріали в районному центрі зайнятості та кожній сільській раді. Такі матеріали необхідно мати і в освітніх закладах.
Дмитро САКОВСЬКИЙ,
головний спеціаліст з питань взаємодії з правоохоронними органами та оборонної роботи райдержадміністрації.