Найголовнішими показниками, що свідчать про ефективність роботи служби зайнятості – виконавчої дирекції Фонду, є динаміка чисельності користувачів послуг, виконання завдань встановлених Програмою дій Уряду, збільшення обсягів надання соціальних послуг і розвиток їх змісту, підвищення результативності надання соціальних послуг. Характеризуючи ці показники, необхідно зазначити: нині кожен другий з безробітних звертається за допомогою у працевлаштуванні до служби зайнятості, при тому, що у 1995 році – це був лише кожен десятий з таких громадян. Зросла кількість підприємств, що співпрацювали зі службою зайнятості з добору кадрів.
Для підвищення ефективності соціального захисту громадян від безробіття державна служба зайнятості не тільки постійно збільшує обсяги соціальних послуг, а й розвиває їх зміст.
Набули розвитку нові форми підтримки безробітних: надання одноразової виплати допомоги по безробіттю для заняття підприємництвом і дотації роботодавцям для працевлаштування безробітних, особливо з числа неконкурентоспроможних на ринку праці та довготривалих безробітних.
Протягом 2007 року одноразову допомогу по безробіттю одержали та започаткували власну справу 9 чоловік. Більшість таких підприємців працює в сфері роздрібної торгівлі продовольчими та непродовольчими товарами, вирощування сільськогосподарської продукції, надання побутових послуг населенню, заготівлі сільгоспсировини.
Державна політика зайнятості населення в 2008-2009 роках проводитиметься відповідно до затвердженої рішенням 12 сесії 5 скликання Програми зайнятості населення району і буде спрямована на запобігання масовому безробіттю, створенню додаткових гарантій щодо працевлаштування неконкурентоспроможних громадян, які потребують соціального захисту, та соціальний захист безробітних.
Програмним завданням є забезпечення тісного взаємозв'язку політики зайнятості та економічної політики держави, консолідація зусиль усіх гілок влади, діяльність яких пов'язана з вирішенням проблем зайнятості населення, а також об'єднання роботодавців і профспілок. Крім того, посилення ролі та відповідальності органів влади і соціальних партнерів за реалізацію політики зайнятості.
Передбачається, що протягом 2008-2009 років помітних коливань на ринку праці не виникатиме. Чисельність незайнятого населення стабілізується на рівні 2500 чоловік у 2008 році з тенденцією до поступового зниження по мірі розширення сфери прикладання праці за рахунок створення нових робочих місць.
Вирішенню проблем зайнятості сприятиме впровадження активних форм сприяння зайнятості населення та надання соціальних послуг безробітним службою зайнятості. Програмою, зокрема, передбачається:
– забезпечити сприяння у працевлаштуванні по 1100 незайнятих громадян у 2008 р. та 2009 р.;
– працевлаштувати на додаткові робочі місця, створені роботодавцями з наданням дотацій з Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щороку по 60 безробітних;
– сприяти самозайнятості 10 безробітним щороку через надання їм одноразових виплат допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності;
– забезпечити проходження професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації 238 безробітних у 2008 р. і 250 – у 2009-му;
– залучати до оплачуваних громадських робіт по 700 безробітних, як у 2008 р., так і в 2009-му.
Всього в 2008 році активними заходами сприяння зайнятості передбачається охопити 2038 незайнятих осіб, у 2009-му – 2050.
Пріоритетними напрямками у роботі державної служби зайнятості на 2008-2009 роки визначені:
– удосконалення взаємодії з роботодавцями із врахуванням їх вимог та інтересів щодо забезпечення робочою силою, що сприятиме ефективному використанню наявних вакансій;
– робота з місцевими органами виконавчої влади і місцевого самоврядування з метою покращення ситуації у сільській місцевості, зокрема шляхом підтримки підприємницької ініціативи безробітних громадян;
– покращення якості соціальних послуг, що надаватимуться безробітним і роботодавцям.
Неля ВЕРГЕЛЕС,
директор районного центру зайнятості.