– Чи багато було скарг за опалювальний сезон?
– Окрім заяв мешканців багатоповерхівок по вул. Будкевича, скарг не було. А там дійсно температурний режим не відповідав нормам, хоча ми якісно відремонтували усі котельні, причому власними силами, і було якісне вугілля.
– Борисе Наумовичу, яка ситуація з розрахунками за теплопостачання?
– Тепло – це товар, за який потрібно платити. Зараз у всіх багатоповерхівках, за винятком трьох будинків, встановлено теплолічильники, тобто зайвих грошей ми не беремо, і тим не менше заборгованість населення за теплопостачання на 1 червня складала 114,4 тис. грн. Найбільша сума її – 8716 грн. – у мешканців будинку №4 по вул. Якіра, Червоноармійська, 14 – 8318 грн., Ніколаєнка, 6 – 8283, Червоноармійська, 22 – 7746, Ніколаєнка, 8а – 5325, Ніколаєнка, 16 – 5177, Шевченка, 38 – 3928 грн. Що характерно: мешканці тих будинків, які мають заборгованість по оплаті за теплопостачання, погано платять і за житлоплощу. Так, заборгованість по квартплаті на 01.06 склала 89,5 тис. грн. І знову будинок №4 по вул. Якіра – 3576 грн., Червоноармійська, 14 – 2331, Ніколаєнка, 6 – 2322, Червоноармійська, 22 – 2189 грн. і т. д.
Люди не розуміють, що підприємству потрібно сплачувати податки, закупляти паливо, платити за електроенергію, видавати зарплату і таке інше. Хочу підкреслити: усі бюджетні організації розрахувалися з нами за опалення повністю.
Ми не сидимо, склавши руки, а проводимо з боржниками роз'яснювальну роботу, пишемо листи, дзвонимо, контролерів посилаємо, але справа рухається повільно. Наші працівники ходять по боржниках і випрошують гроші собі на зарплату. Хіба це правильно?
– В народі кажуть: "Готуй сани влітку, а віз зимою". Якщо це прислів'я перефразувати для комунальників, то їм не варто чекати холодів, і підготовку до нового опалювального сезону потрібно розпочинати уже зараз. Чи є у житлово-комунального господарства якийсь конкретний план дій з підготовки до зими? Що вже вдалося зробити?
– У нас є такий план. Це не тільки підготовка самих котелень, а й техніки, заготовка піску, матеріалів тощо. Я з впевненістю можу сказати: до зими підготуємося завчасно і якісно. До речі, на лікарняній котельні, яка опалює й першу міську школу і ДЮСШ, плануємо замінити два котли. Проблеми є з котельною по вул. Шевченка, де теж треба міняти котел. А на все потрібні кошти.
– В державному бюджеті нинішнього року передбачено 255,5 тис. грн. на капітальний ремонт котла центральної котельні. Як можна прискорити надходження запланованих коштів і хто цю ситуацію відслідковує?
– Прискорити надходження коштів навряд чи хто зможе. Всі необхідні документи (акти, кошторис) передано в обласне управління ЖКГ. Уряд погодився виділити на це гроші, але потрібне розпорядження Кабміну. Коли це буде – невідомо. А ми вже запросили фахівців з області, які зробили обстеження цього котла, дефектоскопію, і вони готові виконати перелік усіх робіт. На це потрібно буде щонайменше два місяці.
– В якому стані міські тепломережі? Які заходи вживаються, аби уникнути аварій?
– Центральні тепломережі прокладалися в основному в середині 80-х років, вони ще не дуже старі, але теж вже є проблеми, особливо по вулиці Червоноармійській. Проблема ще й в тому, що вони пролягають, як правило, під асфальтом. Як і водогони, їх потрібно поступово міняти, але знову ж таки, де брати кошти?
– Тепло в оселях минулої зими мешканці багатоповерхівок пов'язують, насамперед, з якісним вугіллям. Як будуть забезпечуватися паливом котельні в наступний опалювальний сезон?
– Плануємо закупляти високоякісне вугілля. З організацією, яка постачає його нам, ми розрахувалися повністю, тому проблем не повинно бути. За попередні роки заборгованість є. Потрібно, щоб населення активніше розраховувалося за надані послуги.
– Берегти тепло в квартирах – це, як кажуть, прямий обов'язок і власників житла. Що ви можете порадити їм?
– В Україні активно взялися за вирішення проблеми енергозбереження. Досить згадати програму "Вікна". Потрібно берегти тепло, встановлювати сучасні вікна, які практично унеможливлюють його втрати, закривати двері у під'їздах (минулого року ми встановили пружини), у підвалах.
– На початку року багато говорилося про реформування ЖКГ. Є якісь зрушення чи далі балачок справа не посунулася?
– Перший етап реформування – це створення з першого грудня минулого року житлово-комунального господарства на базі комбінату комунальних підприємств і будинкоуправління. В місті всього 1515 квартир, опалюється 973, укладено договорів – 890. Згідно з п.2 ст.10 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" від 19.06.1992 р. власники зобов'язані брати участь у загальних витратах по утриманню будинку і прибудинкової території шляхом безпосереднього і самостійного обслуговування або укладенням договору на обслуговування з комунальною організацією. Без згоди мешканців будинку не можна здійснювати будь-які юридичні дії стосовно допоміжних приміщень (оренда підвалів, горищ). Люди цього або не знають, або психологічно не сприймають. Але ж ми всі разом мусимо дбати про своє житло. З свого боку ми будемо намагатися надавати якісні послуги
Вів розмову
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.