Електрична енергія – найбільш універсальна і зручна для використання форма енергії. Без електроенергії навіть важко уявити сучасне життя людини. Вона наш вірний помічник на виробництві і в побуті, щодня розширюється поле її використання. Але вона стає небезпечною для життя людини, якщо з нею поводитись неправильно і недбало.
На енергообладнанні ВАТ «АК Вінницяобленерго» у минулому році серед мешканців області сталося п'ять нещасних випадків зі смертельним наслідком, внаслідок дотику до проводів повітряних ліній електропередачі (ЛЕП).
Так, 23.04.10 р. в м. Ямполі в РУ-10 кВ трансформаторної підстанції 10/0,4 кВ № 123 був виявлений мертвим Флінтюк В. С., 1994 року народження, який самовільно проник в ТП та наблизився на недопустиму відстань до струмовідних частин, що перебували під напругою, при спробі крадіжки металу.
29.04.10 р. у м. Вінниці в РУ- 10 кВ трансформаторної підстанції 10/0,4 кВ № 16 був виявлений мертвим Островський В. О., 1981 року народження, який самовільно проник в ТП та наблизився на недопустиму відстань до струмовідних частин, що перебували під напругою.
14.06.10 р. в с. Надністрянці Муровано-Куриловецького району, проїжджаючи на велосипеді, попав під напругу і загинув Мельник О. В., 1983 року народження, від обірваного проводу, що лежав в порослі, опори № 12, 13 ПЛ-0,4 кВ від ТП 10/0,4 кВ № 377 Ф-3.
22.06.10 р. в с. Борівську Томашпільського району при спробі посилити контакт на труб стійці вводу ПЛ-0,4 кВ доторкнувся мокрою палицею до фазного проводу уводу і загинув Глебанов А. М., 1983 року народження.
29.06.10 р. в с. Голинченцях Шаргородського району самовільно піднявся на опору ПЛ-0,4 кВ Л-2 від ТП 10/0,4 кВ № 227 для відключення будівлі з метою переносу трубстійки уводу в дім і загинув Олійник Р. Ю., 1976 року народження.
Цього могло не статися, якби всі люди чітко усвідомлювали, що повітряні лінії електропередачі (ПЛ) та трансформаторні підстанції (ТП) є джерелом підвищеної небезпеки для життя людей і тварин. По території Вінницької області проходять лінії електропередач високої та низької напруги та розташовані трансформаторні підстанції, які підлягають охороні згідно з «Правилом охорони електричних мереж», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 1997 р. № 209.
Підприємства, установи, організації та громадяни, яким надано у власність для постійного або тимчасового користування земельні ділянки, де знаходяться об’єкти електричних мереж, зобов’язані вживати належних заходів для збереження вказаних об’єктів.
В охоронних зонах електричних мереж забороняється виконувати будь-які дії, що можуть порушити нормальну роботу електричних мереж, спричинити їх пошкодження або нещасні випадки, а саме:
- перебувати стороннім особам на території і в приміщеннях трансформаторних підстанцій, розподільчих пунктів і пристроїв, відчиняти двері та люки цих споруд, здійснювати самовільне переключення електричних апаратів та підключення до електричних мереж;
- будувати житлові, громадські та дачні будинки;
- рибалити під проводами та поблизу ЛЕП;
- влаштовувати будь-які звалища, складати добрива, солому, дрова, інші матеріали, розташовувати АЗС або інші сховища паливно-мастильних матеріалів;
- накидати на струмовідні частини об’єктів електричних мереж і наближати до них сторонні предмети, підніматися на опори ПЛ, електрообладнання трансформаторних підстанцій, розподільчих пунктів і пристроїв, демонтувати їх елементи;
- розпалювати вогнища;
- саджати дерева та інші багаторічні насадження;
- влаштовувати спортивні майданчики, ринки, зупинки громадського транспорту, проводити заходи, пов’язані з великим скупченням людей.
Будь-які роботи в охоронних зонах електричних мереж можуть виконуватись тільки при умові одержання письмового дозволу власника електричних мереж.
Шановні мешканці району!
Будьте обережними у разі виявлення обірваних проводів ПЛ, підходити до яких ближче 8 м смертельно небезпечно. При виявленні обірваних або провислих проводів ПЛ, відкритих дверей ТП або інших ушкоджень електричних мереж – не будьте байдужими, негайно телефонуйте черговому диспетчеру районних електричних мереж за тел. 245-87. Забороняйте дітям гратися поблизу ТП, тим паче проникати всередину цих споруд, підніматися на опори ПЛ або зривати ягоди і фрукти з дерев, які виросли під або поблизу ПЛ – це загрожує їхньому життю!
При виявленні фактів розкрадання проводів з ПЛ або кольорового металу чи іншого обладнання з ТП (а такі факти непоодинокі і підпадають під кримінальну відповідальність) інформуйте електричні мережі або правоохоронні органи. Як правило, такі випадки закінчуються трагічно для розкрадачів, не кажучи вже про знеструмлення споживачів та заподіяну матеріальну шкоду.
Вихователі дитячих садків, викладачі шкіл та інших навчальних закладів – проводьте спеціальні заняття для дітей і школярів з питань ЕЛЕКТРОБЕЗПЕКИ! При необхідності запрошуйте для таких навчань спеціалістів електричних мереж, енергетиків підприємств або інших фахівців.
Шановні батьки!
Навчайте дітей правилам поводження з побутовими електроприладами, які всі ми щоденно використовуємо і які є нашими надійними помічниками в роботі і на відпочинку. Навіть пошкоджена електрична розетка або ізоляція проводу електропраски чи пилососу може стати причиною нещасного випадку – трагедії і горя, виправити яке буває запізно.
Енергетика повинна слугувати людям, покращувати умови їх праці і життя – за умови безпечного її використання!
Бажаємо вам, щоб електрична енергія завжди була лише надійним і безпечним помічником у вашому житті!
СО «Бершадські ЕМ» ВАТ «АК Вінницяобленерго».