Безперешкодний доступ до об'єктів цивільного і громадського призначення, вільне користування транспортними засобами повертає людей з особливими потребами до активного суспільного життя, реалізує їхню соціальну затребуваність. Саме тому всі дії Уряду спрямовані на створення рівних можливостей для людей з особливими потребами, щоб вони змогли реалізувати свої здібності, творчій потенціал, життєві плани.
В Україні відлік створення безбар'єрного середовища почався в 2003 році – із затвердження урядовою постановою №863 Програми забезпечення безперешкодного доступу людей з обмеженими фізичними можливостями до об'єктів житлового та громадського призначення.
На виконання розпорядження Вінницької обласної адміністрації від 26.10.2007 року №398 "Про створення обласного комітету забезпечення доступності інвалідів та інших маломобільних груп населення до об'єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктур" та відповідно до Указу Президента України від 1 червня 2005 року з цього питання утворено районний комітет забезпечення доступності інвалідів та інших маломобільних груп населення до об'єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури в кількості 9 чоловік.
Основними завданнями комітету доступності є забезпечення та здійснення громадського контролю щодо відповідності житла, громадських і виробничих будинків, а також інших будівель і споруд, у тому числі спортивного призначення, місць відпочинку, культурно-видовищних та інших установ і закладів, дорожньо-тротуарної мережі, території населених пунктів для безперешкодного доступу осіб з обмеженими фізичними можливостями.
В районі створені умови для доступу осіб з обмеженими фізичними можливостями до будинків, де розміщені органи виконавчої влади, заклади соціального захисту, Пенсійного фонду, культової споруди м. Бершаді.
Станом на 01.03.2008 року на обліку в управлінні перебуває 492 інваліди війни, 2781 інвалід загального захворювання, 89 – трудового каліцтва, 375 інвалідів з дитинства, 237 дітей-інвалідів до 18 років, інвалідів армії – 51, в тому числі спинальнохворих 9 осіб, інвалідів по зору – 86, інвалідів з вадою слуху – 24, з вадою мови та слуху – 22, інвалідів без однієї руки – 17, інвалідів без двох ніг – 14, інвалідів без однієї ноги – 22.
В даний час в районі проживає 153 особи з обмеженими фізичними можливостями, які управлінням праці та соціального захисту населення забезпечені інвалідними візками. В 2007 році інвалідними візками забезпечено 61 особу та 138 осіб іншими технічними засобами реабілітації.
Управління праці та соціального захисту населення здійснює контроль при здачі в експлуатацію об'єктів житлового та громадського призначення, з метою безперешкодного доступу людей з обмеженими фізичними можливостями до об'єктів житлового та громадського призначення. В 2007 році 11 об'єктів громадського призначення облаштовані спеціальними пристосуваннями, двом власникам об'єктів рекомендовано найближчим часом добудувати необхідні пристосування.
В даний час в районі є ряд об'єктів соціального призначення, які не пристосовані для безперешкодного доступу осіб з обмеженими фізичними можливостями. Це, зокрема, центральна районна лікарня, аптеки, Ощадбанк, будинок культури, магазини, житлово-комунальні підприємства, Бершадські електромережі, ВД УД ППЗ "Укрпошта" ЦПЗ №8, ВФ "Укртелеком" Тростянець ЦЕЗ №7 Бершадь №1, бібліотеки як в місті, так і в селах району.
Безумовно, зміни в нашому районі відбуваються, але проблем ще чимало. Щоб зрозуміти і сприйняти їх, як власні, нехай кожен з нас, виходячи з будинку на роботу, навчання, у справах чи просто погуляти, спробує примітити на своєму шляху всі ті бар'єри, які не зможе подолати інвалід у візку, і намагатиметься допомогти їх ліквідувати.
Наталія ЧОРНОБАЙ,
начальник управління праці та соціального захисту населення РДА.