Отже, в Бершадському ВВД ФССНВ зареєстровано 20 нещасних випадків, в т.ч. 1 смертельний, на які складені акти форми Н-5, Н-1. Серед жертв виробничих трагедій найбільше людей середнього та старшого віку (до 40 років – 8, до 50 – 3, до 60 – 9 осіб). У чому ж причина? Адже є досвід, знання, вміння, навички в роботі. Може, з роками втрачається пильність та відповідальність або виникає завищена самовпевненість, яка призводить до нехтування правилами безпеки? Стосовно стажу роботи : 6 потерпілих відпрацювали за професією менше одного року, 5 – менше п'яти. Парадокс, але факт – травмуються і гинуть здебільшого літні люди з невеликим стажем роботи за певною професією.
Найбільш поширеною причиною травмування людей на виробництві є порушення вимог правил і інструкцій з охорони праці – 60% нещасних випадків, недоліки підчас навчання безпечним прийомам праці – 40%, інші організаційні причини – 25%. Найбільш травмонебезпечною в нашому районі є професія механізатора – минулого року на виробництві отримали травми 4 трактористи і 1 загинув. Наведені дані багато про що говорять, та давайте поглянемо ще й на такі цифри: найбільше нещасних випадків трапилося у п'ятницю (5), у середу і четвер (по чотири), у неділю (3), понеділок (2), у вівторок і суботу (по одному). У розрізі місяців: у червні, найбільш "ризикованому" періоді – 5 нещасних випадків, в т.ч. 1 смертельний, у серпні – 3 випадки. Безперечно, і роботодавцям, і наглядовим органам, і контролюючим організаціям слід задуматися над цими даними та зробити відповідні висновки. Перед нами стоїть завдання – переламати суспільний стереотип другорядності питань охорони праці та піднести їх значення на належний рівень у свідомості як керівників підприємств, так і самих працівників.
Звичайно, наше дослідження не поверне час назад, але, можливо, допоможе зрозуміти: тільки плідна співпраця дасть змогу запобігти подібним трагедіям.
Микола ДРУГАК,
страховий експерт з охорони праці Бершадського ВВД ФССНВ.