Початок засідання був урочистим і оптимістичним – відповідно до Указу Президента України від 20 серпня 2007 року за значний особистий внесок у соціально-економічний і культурний розвиток Української держави, вагомі трудові досягнення почесне звання «Заслужений працівник сільського господарства України» присвоєно Іванові Андрушку, голові правління ВАТ «Птахокомбінат «Бершадський». Тож під бурхливі оплески присутніх Валерій Коровій вручив йому почесну відзнаку.
Далі засідання перейшло в ділове русло. Із доповіддю по першому питанню виступила голова райдержадміністрації Світлана Шульц. Спочатку вона проаналізувала підсумки позачергових виборів до Верховної Ради в районі, а потім перейшла до висвітлення діяльності органів виконавчої влади та місцевого самоврядування в районі по поліпшенню якості життя людей в різних напрямах. Було проведено аналітичну роботу по вивченню ситуації, що дало можливість визначити місце району на тлі області. Серед демографічних показників привертає увагу рівень народжуваності: за дев’ять місяців у районі народилося 466 немовлят (торік за такий же час 439). Однак зросла смертність – з 960 до 1004.
Загальна чисельність незайнятого населення у січні -вересні становила 2099 (торік – 2003, у 2005-му – 2167 ). Створено 543 робочих місця. Основною перешкодою в цьому напрямку є велика плинність кадрів. А це пов’язано з недостатнім рівнем зарплати. Порівнюючи ріст зарплати із середньообласним, доповідач звернула увагу на те, що в цьому плані район відстає. Середньомісячна зарплата за 8 місяців 2007 р. у нас складала 734 грн. ( по області – 959).
Далі мова йшла про забезпечення житлом. Загальний житловий фонд району – 2271 тис. кв. м. Це друга позиція серед районів області. В середньому на одну особу припадає 33,3 кв. м площі. 421 сім’я перебуває на квартирному обліку. Тобто питання забезпечення житлом вирішене не повністю. Досить низька питома вага житла із водогоном, каналізацією, природним газом.
В розрізі на 10000 осіб район має 62 лікарняних ліжка( область – 83), телефонів на 100 сімей – 28, у черзі на їх встановлення – 2214 сімей.
За підсумками 9 місяців економічна ситуація в районі залишалася стабільною і прогнозованою. Вироблено товарної продукції в порівняних цінах на суму 182,3 млн. грн., досягнуто приросту обсягів промислового виробництва на рівні 15,5 відсотка. Збільшення обсягів відбулося на ВАТ «Бершадський пивокомбінат», ВАТ «Птахокомбінат «Бершадський», ЗАТ «Бершадьмолоко», ТОВ «Будматеріали», ТОВ «ВКФ «Спайк». Саме ці підприємства визначають промислову політику району. Реалізовано з початку року товарної продукції на суму понад 182 млн. грн., що в 1,5 раза більше, ніж за відповідний період минулого року. Незважаючи на позитивну тенденцію зниження частки збиткових підприємств, їх масштаби залишаються досить значними – 1,3 млн. грн.
За звітний період до бюджету району надійшло власних і закріплених доходів у сумі 11,2 млн. грн., що становить 109,2 відсотка до показників, затверджених місцевими радами. Понад план залучено майже 1 млн. грн. Бюджет району по видатках виконано в сумі 61,4 млн. грн. До зведеного бюджету мобілізовано 40,2 млн. грн., що на 10 відсотків більше завдання та на 17,3 млн. грн. більше надходжень минулого року, до Державного – 24, 5 млн. грн., або на 13,2 млн. грн. більше надходжень минулого року.
Не обійдено увагою в доповіді фінансового стану підприємств, інвестиційних проектів, розвитку малого і середнього бізнесу, сфери будівництва, торгівлі і послуг, ефективного використання енергетичних ресурсів, проблем газифікації. До речі, за два останніх роки введено в експлуатацію 43 відсотки газових мереж від усієї протяжності в районі.
Важким був сільськогосподарський рік. Небачена за всю історію району засуха призвела до загибелі більше 16 тис. га посівів, збитків завдано майже на 13 млн. грн. Через це валовий збір зернових ледь досяг 71 тис. тонн, це на 100 тис. тонн менше, ніж торік. За 9 місяців вироблено 11 тис. тонн м’яса, або на 24 відсотка більше. 82 відсотки районного обсягу виробив ВАТ «Птахокомбінат «Бершадський». Вироблено 8027 тонн молока (менше на 2089 тонн). Попередній аналіз роботи за 2007 рік свідчить про те, що агропромисловим комплексом району у звітному році буде вироблено валової продукції на суму 255,5 млн. грн. в порівняльних цінах 2005 року, а в порівнянні з 2006-им менше на 35 відсотків. Під виконання програми 2008 року в районі посіяно 21,2 тис. га зернових.
Аналізуючи стан справ у гуманітарній галузі, доповідач відзначила, що видатки на освіту з бюджету району виконано в сумі 24570,7 тис. грн. Питома вага в сукупних соціальних видатках складає майже 44 відсотки і збільшилась порівняно з відповідним періодом минулого року на 3598,8 тис. грн. На охорону здоров’я витрачено 10151,1 тис. грн. В сукупних соціальних видатках місцевих бюджетів вони становлять більше 18 відсотків. Недостатнє фінансування галузі, застаріле матеріально-технічне обладнання, низький рівень забезпечення громадян безкоштовною медичною допомогою гальмують розвиток медицини. Бюджет культури виконано в сумі 2457,6 тис. грн. Достойно було представлено район під час творчого звіту у Вінниці 23 вересня цього року.
Після того, як було заслухано інформацію першого заступника голови райдержадміністрації по другому питанню, колегія перейшла до обговорення доповідей, в якому виступили голова райради Михайло Бурлака, голова правління ВАТ «Птахокомбінат «Бершадський» Іван Андрушко, Флоринський сільський голова Василь Нікітчук, начальник районного управління газового господарства Володимир Баранов, начальник управління агропромислового розвитку Василь Бондаренко, голова райкому профспілки працівників сільського господарства Яків Черватюк, власний кореспондент «Вінницької газети» Петро Маніленко, юрист Маіс Сологуб. Деякі виступи були досить критичними, як, наприклад, виступ Івана Андрушка, який висловив своє бачення ситуації та упущення й недоліки в діяльності голови райдержадміністрації. Його підтримали своїми виступами Петро Маніленко і Маіс Сологуб, які зосередили увагу на обговоренні негативних особистих якостей голови райдержадміністрації. Світлана Шульц відкинула всі звинувачення на свою адресу. Валерій Коровій назвав такі виступи намаганням перетворити засідання колегії в «балаган», «шоу» і закликав не бути агресивними і об’єднуватися в ім’я загальної справи. Він сказав також, що облдержадміністрація добре володіє ситуацією в районі. На завершення свого виступу він передав вітання від голови облдержадміністрації Олександра Домбровського і сказав, що обласна влада робитиме все для того, щоб Бершадський район нормально жив і розвивався.
Із розглянутих питань колегія прийняла відповідні рішення.
Федір ШЕВЧУК.