Наша газета першою розповіла про підготовку баланівських восьмикласників Миколи й Леоніда Тузенків до поїздки в Париж і повернення їх звідти із золотими медалями переможців Єврокубку по розв'язуванню логічних задач з математики. Вже пізніше їх показали по багатьох телевізійних каналах, окремі з яких навіть змінили чомусь прізвище хлопців на російський кшталт.
Як би там не було, а сільські юні обдарування справді заслужили на відзначення і віншування. Як і їх педагоги.
Саме тому райдержадміністрація і районна рада з початку їх сходження на європейську вершину сприяла в цьому морально і матеріально. Тож не дивно, що голова райдержадміністрації Світлана Леонідівна Шульц запросила до себе братів Тузенків після повернення додому разом з їх вчителями.
– Нині в районі ми приділяємо багато уваги освітянській галузі, – відзначила вона, – діють декілька програм в цьому напрямку, які стимулюють обдарованих дітей до навчання, як і творчо працюючих педагогів. Будемо робити це і надалі. Тож радіємо за братів Тузенків, за їх високий результат, який вони отримали на рівні Європи. Я віддаю шану їх потягу до знань. Слова подяки хочу висловити і вчителям Баланівської школи, директору Олександру Олексійовичу Оструку, бо їх результати діяльності є підтвердженням їх потужності. Велике спасибі висловлюю батькам хлопців, які сприяють і допомагають їм розвивати свій талант. Хочу відзначити і системну діяльність районного відділу освіти, його послідовність на підтримку юних обдарувань і творчо працюючих педагогів.
Керівник району розповіла присутнім, як братам на обласній олімпіаді з фізики присудили друге і третє місця, але вони оскаржили при допомозі районного відділу освіти це рішення і з їх доводами у Вінниці погодилися. Це відкрило хлопцям дорогу до республіканських змагань, до членства у збірній України.
– Звідки ж взялися у Баланівці такі самородки? – запитав у заступника директора школи з навчально-виховної роботи Лідії Іванівни Дзюбенко, яка першою виявила математичні здібності Миколи і Леоніда.
– Таких дітей не можна було не помітити, – розповіла педагог, бо вони нестандартно мислять і вже з четвертого класу беруть участь в олімпіадах. І ще це діти дуже високої працездатності – за свої 24 роки праці таких я зустріла вперше. Вони дуже багато хочуть знати, причому, з різних предметів. Алгебру і геометрію читають як художню книжку, а інформатику, наприклад, опанували набагато раніше як відведено програмою.
Цікаво було дізнатися, що в сім'ї Тузенків батько – Дмитро Пилипович, який працює будівельником, практикує щоденні завдання хлопцям по господарству, а мати – Віра Дмитрівна, нерідко змушена просити синів завершити читання книг через пізній час і йти спати. А ще Льоня гарно малює, а Коля пише вірші до цих малюнків, особливо коли оформляють стінгазету в школі. Обоє грають на сопілці, але змушенні були полишити гурток сопілкарів, щоб зосередитися на знаннях. Люблять займатися спортом, добре грають у футбол.
– У них дуже серйозне ставлення до знань, до майбутнього, – каже їх вчителька з фізики Лідія Іванівна Кушнір.
Поки ми розмовляли з дорослими, хлопці уважно слухали, інколи посміхаючись, одягнені в гарну форму з українською атрибутикою. Коли ж їх запросили до слова, то склалося враження, що брати вже давно опанували непросту схему розмови із журналістами.
– Ми дуже вдячні нашим вчителям, які навчили нас знанням і підготували до олімпіад і змагань у Парижі, – насамперед відзначив Микола. – Ми не підвели нашу Україну, наш рідний край.
А Льоня досить переконливо довів, що їх зовсім не злякало таке широке представництво в Єврокубку учасників з 12 розвинутих країн. Подякували вони і владі та спонсорам за допомогу в організації поїздки до Франції.
– Я відчуваю велику гордість за хлопців, за їх перемогу, – сказала начальник відділу освіти райдержадміністрації Людмила Тимофіївна Почвірна. – За останні роки у нас не було призових місць в олімпіадах з фізики, а тут – європейська перемога. Я вдячна Світлані Леонідівні за підтримку цих дітей і велику увагу до освітянської галузі. Бо "талантам надо помогать, бездарности пробьются сами".
Час у спілкуванні пролетів дуже швидко. Хлопці ділилися своїми враженнями від закордонної поїздки, показували медалі і подарунки. А на згадку про зустріч голова райдержадміністрації вручила братам Тузенкам цінні книги пізнавально-енциклопедичного спрямування і вітальні листи.
Відтепер Микола та Леонід навчатимуться у фізико-математичному ліцеї при Національному університеті ім. Т.Г. Шевченка, куди їх зараховано без іспитів.
Павло БАЙДАЛЮК.