Однак, як показала перевірка, механізовані загони у цих селах як відрізнялися колись, так і відрізняються з приходом інвестора. Найкраще, наприклад, підготувалися до технічного огляду у Баланівці, непогано у П’ятківці.
Тепер, за відгуками механізаторів, господар знову з’явився в селі – земля обробляється, техніка оновлюється. Але ще тут не усе гаразд. Нема-нема та й виявлялося, що на якомусь із тракторів не вмикалося щось із приладів звукової чи світлової сигналізації або щось не так було зашплінтовано.
Здавалося, про такі дрібниці проти того, що зроблено, годі було б і згадувати. Вони легко усуваються. Однак, як підтверджує практика, саме вони часто стають причиною травматизму, а то і загибелі людей. На жаль, у АПК України механізатори по цьому показникові на першому місці.
Якщо повести мову про позитивні зрушення, то не можна не відзначити, що у всіх трьох відділках усі механізатори пройшли медичний огляд, були з посвідченнями трактористів-машиністів.
Заслуга ТОВ «Зернопродукт» і в тому, що у цих трьох селах практично не існує проблеми із запасними частинами, шинами. Усі трактори переведено на електростартерний запуск, обладнано протизапускними пристроями при увімкненій передачі. Однак нарівні з покращанням постачання запасними частинами, деяким механізаторам все-таки годилося більш серйозно поставитися до постійного утримання техніки у справному стані. Тим більше, що вимоги до цього посилюються. Питання відкриття у посвідченнях трактористів-машиністів категорій допуску до роботи на меліоративній та землерийній техніці, як і питання контрольованого випуску машин на лінію, повинні бути зняті з порядку денного взагалі. Бо це – закон!
Чуть гірша ситуація у механізованому загоні у Бирлівці. Особливо з підготовкою тракторів, які інвестор застав у господарстві.
Певною мірою виправданням цьому може послужити те, що Бирлівка найпізніше увійшла у ТОВ «Зернопродукт», і на підготовку окремих тракторів могло просто не вистачити часу. Бо жодних причин, щоб не підтримувати їх у справному технічному стані, виявлено не було. Можливо, кращим варіантом для Бирлівки було старі трактори не ремонтувати взагалі, а пересісти на нові? Тим більше, така можливість є.
Позитивну роль відіграло з приходом інвестора і укрупнення тракторних бригад, що дозволило зберігати дорогі машини як не під замком, то у піднавісах в одному місці, охороняти. Усі бригади огороджено, техніку укомплектовано кадрами.
На черзі наступний етап технічного огляду, коли буде перевірено, як ліквідовуватимуться виявлені недоліки.
Отже, з приходом у ці села інвестора, переміни на краще наяву: нова техніка, робота, заробітна плата. На жаль, під час технічного огляду, зустрічей з працюючими несподівано виявилося, що не у всіх трьох селах вони однозначно сприймаються. Якщо у П’ятківці їх більш-менш розуміють, то у Бирлівці серед механізаторів мікроклімат досить таки напружений. Одних влаштовує заробітна плата, яка склалася, інших – вже ні. Тож керівникам підрозділів ТОВ «Зернопродукт» годилося, мабуть, до виходу в поле розібратися у цих питаннях, більш повно інформувати людей, що їх чекає. Тим більше, якщо порівняти переміни з тими, які відбуваються по району, то їх треба цінити. Урожайність зросла незрівнянно. Машину в ліс по дрова, наприклад, виписують по 23 грн., орали городи – по 1,8 грн. за сотку. Можна було б навести і інші приклади. А от це якраз і не цінять чомусь.
Одним словом, під час технічного огляду виявлено, що технічна революція у всіх трьох селах відбувається повним ходом, а от у свідомості населення, працюючих, багато в чому відстає.
Рейдова бригада:
Василь ЧОРНОБАЙ, начальник інспекції держтехнагляду;
Віктор ДУНАЄВСЬКИЙ, головний інженер управління АПР РДА;
Павло КУШПЕЛА, кор.газети.