Зареєстровано у світі понад 40 млн. інфікованих осіб. Серед країн, що лідирують за ростом епідемії, Україна займає одне з перших місць. Станом на 1.07.2006 р. число ВІЛ-інфікованих, які перебувають під диспансерним наглядом в Україні, становить 67974 особи. У понад 6 тисяч ВІЛ-інфікованих хвороба досягла кінцевої стадії – СНІД.
Найвищі рівні поширеності ВІЛ-інфекції спостерігаються у Дніпропетровській, Одеській, Донецькій, Миколаївській областях, м. Севастополі та АР Крим. Вінниччина не стала винятком у поширенні ВІЛ-інфекції серед різних груп населення. Та турбує те, що якщо раніше випадки цього захворювання спостерігалися, в основному, серед соціально-неадаптованого прошарку населення (бомжі, наркомани, алкоголіки), то сьогодні уже можливе зараження всіх верств населення.
Велику тривогу викликає те, що ця небезпечна хвороба все частіше фіксується серед молоді та людей працездатного віку.
Виняткова мінливість вірусу не дає змоги створити ефективну вакцину проти СНІДу. Тому сьогодні найбільш актуальним є профілактика інфікування. А для цього необхідно володіти точною сучасною інформацією про те, як передається вірус хвороби, як виявити симптоми захворювання та як запобігти поширенню вірусу.
Основні шляхи зараження ВІЛ: при статевих зносинах без презерватива; через непродезінфікований медичний інструментарій (цей шлях здебільшого поширений серед ін'єкційних наркоманів); при переливанні зараженої крові (це трапляється вкрай рідко, оскільки донорська кров попередньо досліджується на вірус); від інфікованої матері до дитини (під час вагітності, пологів, годування дитини груддю).
ВІл не передається: при рукостисканні, при "сухих" дружніх поцілунках, через цигарки, губну помаду, при користуванні чужим гребенем, мочалкою, рушником, білизною, через дотик до дверних ручок, поручнів, через укуси комах, через посуд та їжу, при користуванні громадським туалетом, при купанні в басейні, при користуванні сауною, через грошові купюри і монети, при користуванні телефоном.
Як уберегти себе від зараження ВІЛ? Перш за все, уникайте користування чужими предметами, що можуть поранити шкіру. Такі індивідуальні речі, як леза для гоління та зубні щітки можуть стати джерелом інфікування, якщо міститимуть залишки зараженої крові, то ж подумайте, чи варто ділити їх ще з кимось? І головне – пам'ятайте, що основний шлях зараження – статевий. Вберегти нас від СНІДу може тільки наша власна обачність.
Кожна людина повинна до кінця усвідомити всю небезпеку, яку несе СНІД, і зробити все можливе, щоб уберегти себе і своїх близьких та рідних від цієї страшної інфекції, бо СНІД може увійти практично в кожен дім, кожну сім'ю.
Вікторія ГИРБА,
районний
інфекціоніст ЦРЛ.