Так, я згоден, що у нас поки що менша орендна плата за паї. Але ж не можна порівнювати економіку птахокомбінату з будь-яким іншим сільгосппідприємством району. Це ж зовсім інша спеціалізація. У нас сезонність виробництва, інші проблеми, не характерні для птахокомбінату. І щоб ось так, приїхати до нас у село і заявити, що так хочемо і так повинно бути...
Або чи можна не згадати, коли вже йдеться про орендну плату за землю, що до паювання ми мали на кожний гектар по 2,5 тис. грн. боргів. Було більше півмільйона боргів по заробітній платі. На сьогодні ж розраховуємося повністю.
З огляду на поля ТОВ "Лан", ми теж не з останніх. У прекрасному стані 450 га цукрових буряків, більше 700 га озимої пшениці, 200 га озимого трітікале, ячмінь, горох, соя, кукурудза.
Незважаючи, що торік була велика проблема з туберкульозом у тваринництві, вже працюють три ферми. щоб не знищувати їх, за останні роки закупили майже 500 голів молодняка ВРХ, є свиноферма. Збережено колективи тваринників.
Разом з тим, ми не уникаємо проблеми прихованого безробіття, сезонності. Зберегли навіть цегельний завод, який зараз, як чемодан без ручки. Адже своєї глини нема, а питання по надрах вирішується досить серйозно.
Отже, людське майно у нас збереглося. Однак наших людей чомусь дезінформують, що особисто я мало не злочинець, і що методи керівництва у мене не ті.
Раніше дехто вже звертався, щоб забрати свої паї, однак проблема тоді втратила актуальність... Тепер вона чомусь постає знову.
Я розумію, що у кожному селі є люди, які чимось не задоволені. Якщо навіть хтось вийде з господарства, трагедії не бачу. Просто хотілося б, щоб робилося це цивілізовано, а не такими методами, до яких вдався птахокомбінат. Приїхали, спаплюжили всіх, ніби тільки вони хороші.
А ще скажу, що в нашу землю вкладено чималі кошти – на добрива, засоби захисту. Тільки у цьому році використано 350 тонн аміачної селітри, і є віддача. Ті, хто працює у ТОВ "Лан", розуміють це і не бунтують. От тільки чому не можуть зрозуміти цього ті, хто на відхідництві і хто зайнятий на птахокомбінаті. Навіть з морального боку поведінка у даній ситуації наших сусідів не зовсім гарна. Нехай би спочатку уявили, щоб було б на птахокомбінаті, якби там з'явилися чужі люди і почали наводити порядок. А якщо вже і назрівала б дана проблема, то набагато краще було б, якби на початку зустрілися два керівники і спробували домовитися, як їм бути далі. Але щоб вже так, як зробили наші сусіди, пустивши своїх агітаторів по наших селах, не вкладається в уяві. Довелося, звичайно, вдатися до контрзаходів і послати своїх.
Як складатиметься ситуація далі? Хоч для нас це не легко, бо доведеться змінювати структуру посівних площ, давно ставимо за мету довести плату за оренду паїв не менше, як птахокомбінат. І не від доброї волі не робилося це раніше. Достатньо хоча б пригадати, що з 1991 по 1998 рік на полях зовсім не вносилися добрива. Звідкіля мали братися урожаї?
В даний час ситуацію виправляємо. Придбали імпортний зернозбиральний комбайн, один бурякозбиральний, переходимо на нові технології вирощування культур. За одні тільки цукрові буряки розраховуємо мати чималу виручку. Торік теж мали більше півмільйона прибутку. За що ж тоді нас називають наші сусіди банкрутами?
А ще потрібно враховувати, що господарство, в міру можливостей, обслуговує лікарню, виділяє кошти на соцкультпобут у всіх трьох селах. До речі, коли запитали представників птахокомбінату, чи готові вони фінансувати ці витрати, у відповідь почули, що підприємство платить на це податки.
Не пов'язую, звичайно, цю акцію наших сусідів з недавніми виборами голови районної ради, але щось тут все-таки не те, якщо відбулися такі збори. Ніякої вини не вбачаю і за собою. Жив тільки роботою. Навіть дізнавшись про збори, не зірвав жодної об'яви. Вважаю, що з тими, хто працює у товаристві, підтримую нормальні відносини. І ніяких звинувачень на мою адресу про диктаторські методи керівництва не сприймаю. "Мутять воду", дестабілізують обстановку в основному ті, що не беруть участі у колективному виробництві. До яких пір це триватиме?
Сергій САВЧЕНКО,
директор ТОВ "Лан",
голова ради сільгосптоваровиробників району,
депутат районної ради.