Зараз мат можна почути всюди: ідучи вулицями, парками, коридорами школи, навіть, початкової. Є такі вислови, що аж дико стає. Характерно те, що, вживаючи такі слова, молоді люди, зазвичай, не лаються, а так розмовляють, жартують. Тобто, це їхня «нормативна лексика».
Трохи історії. Існує стереотип, що все погане до нас приходить ззовні. Тому багато росіян вважають, що мат з'явився внаслідок перебування на російській землі татаро - монгольської орди.
Ця думка помилкова і заперечується більшістю вчених-дослідників. Звичайно, навала кочівників на чолі з купкою монголів, вплинуло на побут, культуру і мову російського народу. Наприклад, таке тюркське слово, як баба-ягат (лицар, витязь), змінило соціальний статус і стать, перетворившись на нашу Бабу Ягу. Слово карпуз (кавун) перетворилося на вгодованого маленького хлопчика карапуза. Словом дурень (зупинка, привал), стали називати нерозумну людину. Мат до тюркської мови не має ніякого відношення, тому що у кочівників не прийнято було лихословити, і лайливі слова повністю відсутні в словнику.
З російських літописних джерел відомо, що матюки з'явилися на Русі задовго до татаро-монгольського нашестя. Лінгвісти вбачають корені цих слів у більшості індоєвропейських мов, але таке поширення вони одержали тільки на російській землі. Основних матюків три і позначають вони статевий акт, чоловічі і жіночі геніталії, всі інші є похідними цих трьох слів. Але ж в інших мовах ці органи і дії також мають свої назви, які чомусь не стали лайливими словами.
Щоб зрозуміти причину появи матюків на російській землі, дослідники заглянули в глибину століть і запропонували свій варіант відповіді. Вони вважають, що феномен мату зародився на величезній території між Гімалаями і Межиріччям, де на безкрайніх просторах жили нечисленні племена пращурів індоєвропейців, які повинні були розмножуватися, щоб розширити свій ареал проживання, тому величезне значення надавалося дітородної функції. А слова, пов'язані з дітородними органами і функціями, вважалися магічними. Їх забороняли вимовляти всує, щоб не наврочити, не навести порчу. Порушували табу чаклуни, за ними недоторкані і раби, яким закон був не писаний. Поступово з'явилася звичка висловлюватися матом від повноти почуттів або просто для зв'язки слів. Основні слова стали обростати безліччю похідних. Кажуть, є такі віртуози, які можуть вимовляти матюки годинами, жодного разу не повторюючись. Не так давно, всього лише тисячу років тому, до числа лайливих увійшло слово, що позначає жінку легкої поведінки. Відбувається воно від звичайного слова «блювати», тобто «викидати мерзота».
В Україні маму традиційно на Ви називали. А про сучасний збочено-сексуально-генітально-патологічний мат, який нині звучить, навіть, від дівчат і говорити не хочеться... Тобто, - це деґрадація повна...
Чому все-таки з безлічі індоєвропейських народів мат прилип тільки до російської мови? Дослідники пояснюють цей факт ще й релігійними заборонами, які в інших народів з'явилися раніше через більш раннього прийняття християнства. У християнстві, як і в ісламі, лихослів'я вважається великим гріхом. Русь прийняла християнство пізніше, і до того часу, разом з язичницькими звичаями мат міцно укорінився серед російського народу. Після прийняття на Русі християнства, лихослів'ю була оголошена війна.
Мелодика української мови, її краса сьогодні не доступна широкому загалу, адже вона вміщується у книгах, яких мало хто читає. У нас, навіть з`явилися люди, які розмовляють двома мовами одночасно. І, хоча, мовне питання у нас є досить гострим, треба все – таки пам`ятати про те, що нація вижила завдяки мові. Про що красномовно свідчить наша непроста історія….