Цього року гасло Всесвітнього тижня підтримки грудного вигодовування, до відзначення якого долучаються і в Україні: «Грудне вигодовування – ключ до сталого розвитку». Тема тижня підкреслює, що грудне вигодовування – це ключовий елемент, який змушує подбати про важливість благополучного початку життя, необхідність поважати один одного та піклуватися про світ, в якому живемо.
Грудне вигодовування – це ідеальне харчування, яке сприяє здоровому росту і розвитку дитини, зменшує ризик тяжких інфекційних захворювань у мами, сприяє здоров'ю жінки, зменшуючи ризик розвитку онкозахворювань.
Молоко матері містить складники, які впливають на формування імунітету дитини. Воно змінюється залежно від потреб малюка, насичуючись саме тими речовинами, які йому потрібні на час годування. Виключно грудне вигодовування та раннє прикладання до грудей значно зменшує кількість дитячої смертності до 5 років.
Розміри самої молочної залози, розміри і форма соска, пігментація – індивідуальні у кожної жінки і жодним чином не впливають на функ - цію вироблення молока.
Кількість молока, що виробляється, залежить лише від того, як часто малюка прикладають до грудей та скільки молока він висмоктує за годування. Чим більше дитина смокче груди, тим більше молока виробляється, і навпаки.
У пологовому будинку з метою становлення достатньої за об’ємом і тривалістю лактації здорову новонароджену дитину в перші 30-60 хв. після неускладнених пологів прикладають до грудей матері.
При сумісному перебуванні матері та дитини в пологовому будинку зорганізується вільний режим годування на вимогу. Переваги годування на вимогу: становлення лактації відбувається швидше, ефективніше виробляються смоктальні навички у дитини, дитина має меншу фізіологічну втрату маси тіла і швидше набирає вагу, раніше формується взаємне пізнавання і звикання пари матір-дитина. Вільне вигодовування бажано зберігати і в перші дні після виписки, в домашніх умовах. Частота прикладання в перший тиждень може складати 12-20 разів на добу, тобто з проміжком 1-2 год.
Оптимальним є роздільне годування грудьми – на одне годування одну грудь. Груди при годуванні чергують.
При роздільному годуванні загальна продукція молока у жінки більша за об’ємом, більш стабільна через триваліший час наповнення груді і, крім того, завжди є можливість, при збільшеній потребі молока у дитини, трохи догодувати її з іншої груді.
Після годування необхідно потримати дитину у вертикальному положенні 5-10 хвилин до відригування повітря.
У період грудного вигодовування залишки молока у груді необхідно зціджувати, щоб сприяти більш інтенсивній продукції молока, оскільки молочна залоза працює за законом «попиту і пропозиції» – чим більше молока виділяється, тим більше його виробляється.
Здоров'я вам та вашим діткам!
Василь М'ЯСНІКОВ, завідуючий перинатальним центром ІІ рівня Бершадської ОЛІЛ.