Засновник клубу – вчитель економіки Оксана Ковальчук.
Почувши, що у Вінниці та Рівному поляки проводять семінари для вчителів економіки, зацікавилась і вирішила поїхати. Там і дізналася про існування українсько-польського проекту «Шкільна академія підприємництва-2», який реалізовує Центр розвитку освіти у Варшаві. Після двох семінарів у Вінницькій області було створено вісім шкільних клубів підприємництва, один із них – у Бершаді.
Така форма навчання має надзвичайно хорошу перспективу. Ще б пак! Діти у клубі розкривають свій творчий потенціал, реалізують свої здібності, вчаться ставити цілі й отримувати результат, розвивають критичне мислення. Зрештою, це допоможе випускникам знайти своє місце у дорослому житті. І навіть для економіки України подібні проекти є дуже актуальними, адже, навчаючи бізнесу молоде покоління, розвиваємо культуру підприємництва у державі.
– Подобається робота в клубі тим, – розповідає Оксана Ковальчук, – що на заняттях ми розглядаємо саме ті питання, з якими стикаємось у дорослому житті. Вчитель складає програму самостійно, і це дає можливість приділити певній темі більше часу. Також проект привернув увагу тим, що можна спілкуватись не лише на заняттях у класі, а й у мережі Інтернет. У нас є власна інтернет-вітрина, на якій викладено всю інформацію про проект, статут, плани, звіти, чим живе клуб загалом.
Також у блозі розміщена корисна інформація, навчальні матеріали, рекомендована література, корисні відео. Сучасним дітям така форма навчання особливо до душі.
Члени клубу придумали слоган «Вчимось яскраво», логотип «Трикутник успіху», емблему й елементи форми одягу, також розробили свій статут. У ньому вказано, що членами клубу можуть бути «учні 9-11 класів, які розділяють прин ципи діяльності клубу та представили хоча б одну форму діяльності, заплановану в роботі». Серед 17 учасників клубу є й два учні з міської школи №1.
На заняттях школярі розглядають та вивчають, хто такий підприємець, яка його роль у ринковій економіці, як створити власний бізнес, що для цього потрібно, де взяти кошти для старту, як управляти справою, всі необхідні аспекти: комерційна, виробнича діяльність підприємницьких структур, економіка бізнесу, як здійснюється реорганізація та ліквідація підприємства. Для закріплення або кращого розуміння ходять на екскурсії. Наприклад, тему підприємницької ідеї закріплювали на ПАТ «Бершадське РП «Агромаш», у Бершадській ОДПІ дізнавались, які податки доведеться сплачувати, у службі зайнятості їм розповіли, як держава підтримує підприємців-початківців, а в Бершадському відділенні «Райффайзен Банк Аваль» членам клубу пояснили, на яких умовах банк може надати кредит на власний бізнес.
З дітьми активно працює психолог-консультант Лариса Маршалковська. Вона допомагає учням правильно зорієнтуватися у правильності майбутньої професії, розкрити себе як особистість, визначити, чи є у дитини підприємницькі здібності, подолати різні психологічні бар’єри.
Лариса Анатоліївна проводить з ними різноманітні практикуми та тренінги на визначення властивостей нер вової системи, темпераменту, розвиток комунікативних умінь і навичок та багато іншого.
– Навчання в клубі, – пояснює Оксана Олексіївна, – це не уроки, а швидше тренінги. Діти вчаться говорити, пояснювати, висловлювати свою думку, аналізувати, робити висновки. Моє завдання – навчити їх тому, що в житті пригодиться: як написати резюме, як скласти власний бізнес-план, як вести ділову бесіду. Багато хто з них знає, чим будуть займатися після школи, тому відразу стараються зорієнтуватися, яке питання треба ставити, яка інформація і яким чином буде корисною на практиці.
Разом із навчанням члени клубу реалізовують власні проекти: «Подаруй дитині усмішку», в рамках якого було проведено перший у школі благодійний ярмарок солодощів (зароблені кошти використано на придбання канц - товарів для дітей особливих категорій та перераховано для дітей, хворих на рак і розсіяний склероз), а також ярмарок «День Святого Валентина», на якому можна було придбати тематичні товари (власноруч спечені солодощі, повітряні кульки з сюрпризами та валентинки).
– Ми приходимо на заняття, щоб із душею, повністю на них викладатися, адже це дійсно корисно і цікаво, – розповідає президент клубу учень 11 класу Максим Манченко. – Завдяки навчанню в клубі ми зможемо більш впевнено почуватися після випуску зі школи, зможемо орієнтуватися, куди йти далі. Оксана Олексіївна вчить нас ставити мету, каже, що завжди треба намічати якомога вищий щабель, щоб потім можна було до нього йти все життя.
Приміряючи у «Маленькій школі великого бізнесу» образ дорослих, діти розвиваються. Вони вчаться бути сер - йозними, відповідальними, виявляють нові для себе якості характеру, оцінюють, на що здатні. Педагоги, які допомагають їм у цьому, заслуговують на величезну подяку, адже саме таким чином твориться світле майбутнє України.
Юлія ЛУЧИК.