Завдання гуртківців – відновити народні традиції, бо писанки відомі всьому світові. З писанкою порівнювали все, що гарне. Кажуть: «Дівчина, мов писанка». Т.Г. Шевченко писав: «Неначе писанка, село».
Як і кожне село в Україні, Поташня також має свої писанки, хоча тут частіше готують крашанки, різновид писанок. За народними віруваннями, крашанки готували в четвер перед Великоднем, тому що яйця, пофарбовані в цей день, зберігалися протягом усього року, до наступних Великодніх свят. Треба фарбувати 13 яєць (12 апостолів і Спаситель).
Наші гуртківці побували у шанованої в селі фольклористки Катерини Герасимівни Щіпанської, і вона детально розповіла, як виготовляли писанки в Поташні.
Малювали їх бабусі, мами, діти. Користувалися переважно рослинними барвниками – вони більш стійкі і не втрачають кольорової свіжості. Жовту фарбу одержували з навару кори яблунікислиці та домішок польових квітів, чорну – з навару кропиви. Фарбували ще у лушпинні цибулі, відварі жита, кори молодої яблуні і навіть у сажі.
Малювали спеціальним «писаком». Це маленька металева трубочка з дерев’яним держачком, у яку заливали розтоплений віск. Воском наносили візерунки на білому яйці, потім клали у найсвітлішу фарбу, знову малювали, клали в іншу фарбу і т.д.
Візерунки, що були вкриті воском, відповідали орнаменту. Розчин фарб тримали холодним, щоб нанесений воском малюнок не розтанув.
Після закінчення фарбування писанку нагрівали, щоб зняти нанесені воскові лінії.
Отже, і ми розпочали роботу над писанкою-мальованкою. На свої заготовки діти нанесли простим олівцем орнаменти. Далі пофарбували яйця у свіжий колір.
Доки вони підсихали, готували інші фарби, які потрібні у роботі у подальшому. Фарби повинні бути якомога густішими. Потім по висохлому яйцю продовжували малювати орнамент, нанесений раніше. Під час розмальовування писанку слід тримати двома пальцями за вершок і низ, а тоді підмалювати кінчики.
Ось так гуртківці із задоволенням прилучились до магічного дійства і навчилися писати писанки.
Олена БАРАНОВА, керівник гуртка «Юний етнограф» при музеї культури села Поташні.