Fridge magnet wooden gears

Не святі горшки ліплять

  • Подобається0Не подобається
  • 25 Червня 2011 р

На знімку: всього за декілька хвилин на наших очах із шмату вимішаної глини, приліпленої до круга, під вправними рухами Івана Артемовича Кубка «народився» горщик

а звичайні сільські люди – гончарі. І скільки б якого посуду не випускала наша промисловість, їжа найсмачніша, кажуть, саме з гончарних виробів. Тому й користуються вони попитом у населення. Чому саме цим промислом займаються у Малій Киріївці?

За однією із версій тому, що не скрізь нібито є глина, придатна для настільки делікатної справи. В цьому ми також переконалися по приїзді у Малу Киріївку в літню пору.

Копають її іноді прямо в себе на городі. Тож залягає зовсім мілко від поверхні. Тому деякі городи копані-перекопані. Глина, глей, пісок, вода – от і все, що для цього потрібно.

Тож здавалося б, що там тієї роботи. Насправді ж ремесло це досить нелегке, тому в селі і залишилося лише три сім’ї, які зрідка ним займаються.
Можливо вже і вони кинули б цю справу, але за рахунок чого виживати, коли в селі для всіх не вистачає роботи.

Гончарна піч, яку називають горно, в одного з гончарів Івана (прізвища свого з певних міркувань він просив не називати в газеті), практично на подвір’ї, вимурувана в землі. Спеціалізується в основному він на виготовленні горщечків для вазонів, макітрів і коминів. Горщиків для приготування їжї, які тепер нібито з успіхом використовують у мікрохвильових печах, зізнався, не виготовляє. Якщо ж хтось все-таки замовить, на виручку приходить інший Іван – Кубко, який живе по сусідству.

За один раз у піч завантажується до трьохсот виробів.

Але може бути вона й більшою. Щоб їх випалити, потрібно спалити за годин десять не менше півтора складометра дров – добре, що хоч ліс недалеко. Припиняють випалювати, як правило, коли вироби починають біліти, але визначити, коли саме здатний лише майстер.

На виготовлення самого виробу, наприклад горщика чи макітри, йдуть лічені хвилини.

Однак дуже багато праці і часу потребують підготовчі роботи. Спочатку глину копають, потім замочують, місять, як правило, ногами і руками.
Тому робиться це у теплу пору року.

За гончарню, під час наших відвідин, служила старенька батьківська хата. Гончарний круг встановлено, звичайно, на найпочеснішому місці в одному з кутків у найбільшій кімнаті.

Здавалося б, цивілізація дійшла і в це село, тому дозволяє, аби привести його в дію електродвигуном. Однак гончарі ще і по сьогодні надають йому обертів ногами, які постійно тримають на масивному дерев’яному маховику.

Таким чином, гончар сидить, надаючи руками виробу, який обертається, відповідних форм і параметрів. А щоб витримати пропорції – ногами доводиться постійно рухати круг. Саме в такий спосіб легко регулюють необхідну швидкість обертання.

Щоб дно виробу було рівним – відрізають його від круга тонким натягнутим дротом.

Цікаво, що зняти готовий горщик чи макітру, щоб вони не зруйнувалися або ж не деформувалися, може тільки людина з практикою у цій справі. Не менш цікавим є і те, що руки гончарів постійно у мокрій глині, бо в рукавицях працювати нема як, а шкіра на них не тільки не тріскається, а навіть навпаки – на ній дуже швидко заживають всі подряпини – отаке собі глинолікування.

Чимало часу потрібно й для того, щоб висушити вироби перед випалюванням. Для цього доводиться навіть палити в хаті.

Таким чином, щоб повністю завантажити піч для випалювання, потрібно день-у-день працювати, починаючи із заготовки глини, приблизно місяць.

Щоб не возитися з настільки делікатним товаром по ринках, малокиріївські гончарі продають їх оптом бізнесменам-перекупникам.

Звичайно, по надто дешевших, як на ринку, цінах. Перекупники заробляють на цьому, як правило, більше, як ті, хто їх виготовляє.

У свій час жителі району мали змогу детальніше ознайомитися з гончарним ремеслом під час святкування Дня незалежності у райцентрі – тоді це вправно демонстував відомий у районі на ту пору гончар, теж з Малої Киріївки, Афанасій Афанасійович Понько. Нині, на жаль, роки вже не дозволяють майстрові братися за цю справу, хоч і неабияк сумує за нею. З його сім’ї займатися цим заробітком ніхто не хоче, хоч і навчилися.

Чи не загубиться це ремесло взагалі? – запитували в місцевих гончарів. Вони впевнені, що такого не станеться.

Рано чи пізно люди зрозуміють, що в основному посуд має бути, насамперед, екологічно чистим і недорогим.

А виготовлений з глини він якраз і є таким.

Павло КУШПЕЛА


Дивіться також в розділі  Світ захоплень
» 02.04.2018 Стояв травневий сонячний день. Напував своїм ароматом бузок, що розцвів рясно, щебетало птаство. Саме тоді, у далекому 1962-му, фотограф зафіксував на плівку хоровий гурток Тирлівської восьмирічної школи. Це були учні 5-7 класів. Керувала...
» 30.12.2017 Напередодні свята Варваривишивальниці у будинку дитячої творчості відбулася зустріч із майстринею Оксаною Шуляр. Присутні ознайомилися з її роботами та навіть спробували себе у вишивальному ремеслі.
» 16.12.2017 – так називається книга братів Григорія та Віктора Погончиків. Це нариси з історії та життя мешканців цього невеликого села. У книзі розкрито історію Серебрії з середини 17-го століття від часу заснування шляхтичем Серебринським і до наших днів.
» 02.12.2017 У світлиці сільського будинку культури відбулася зустріч з талановитою і творчою людиною Лідією Ратушняк. У селі знають Лідію Іванівну як гарну дружину, маму, бабусю, господиню і просто хорошу працьовиту жінку. Є в неї ще дар – вміння і бажання...
» 26.11.2017 Біль, гордість, скорбота
» 11.11.2017 Щире слово про Поділля
» 07.10.2017 Палітра життя Анатолія Чміля
» 04.02.2017 Вклоняюсь тобі, моє рідне село
» 30.12.2016 Гран-прі у трьох номінаціях
» 30.12.2016 «Світові таланти»
Всі статті розділу Світ захоплень »
Цікаві фото
2 фото   
<b>Юні таланти зі Сходу на Бершадщині</b><br />Інна Маршук – переселенка з міста Ясинуватої Донецької області – стала ученицею Баланівської ЗОШ з другого семестру,...
4 фото   
<b>Відкриття пам’ятного знаку Родіону Скалецькому</b><br />22 листопада о 10 годині з нагоди 112 &ndash; річниці з дня народження одного із відомих самодіяльних композиторів...
4 фото   
<b>Проблеми освіти, кадрові питання</b><br />Більше місяця минуло відтоді, як Михайло Бурлака був призначений головою райдержадміністрації і склав повноваження...
3 фото   
<b>"Золотий Олімп" обдарованої молоді</b><br />Педагоги Бершадщини вміло плекають юні інтелектуальні таланти. Яскраве підтвердження цьому – успіхи бершадських...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Велика Киріївка
Горбенко Савелій Терентійович (1909) 1909 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Сержант. Загинув 00.05.45.

З історії Бершаді
У важких умовах воєнного часу, відчуваючи гостру нестачу ремонтно-будівельних матеріалів і робочих рук, трудящі відбудовували підприємства. Під час масових суботників та недільників робітники й службовці розбирали завали каменю та цегли, в позаробочий час монтували устаткування, яке надходило все в більшій кількості від підприємств братніх республік. У короткий строк налагодили випуск продукції... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Не святі горшки ліплять - Світ захоплень Бершадців - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
  • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    18.05.2020(063) 431-41-18
  • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    13.04.2020(067) 225-27-18
  • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    08.04.2020(096) 095-84-08
  • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    16.03.2020(098) 908-43-57
  • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    27.01.2020(068) 041-74-83
  • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення