Ситуація з безробіттям:
Рівень офіційного безробіття є достатньо прийнятним – із 4040 чоловік населення кількість безробітних з року в рік коливається в районі 10-30 осіб. Причиною є те, що в селі створено багато робочих місць і працюють потужні прибуткові підприємства. Також високий рівень підприємницької діяльності. Ситуацію із зайнятістю можна охарактеризувати як таку, що на підприємствах і в установах села є великий дефіцит робочих рук – значна кількість працівників підприємств села є мешканцями сусідніх сіл.
Екологічне становище (ключові можливості та проблеми):
Загальна екологічна ситуація:
Тенденція останніх десяти років – швидке і наростаюче замусорення території села як наслідок деградації екологічної дисципліни населення. Крім одного легального паспортизованого сміттєзвалища в наявності є ще 4 стихійних загальною площею до 4 га. Замусорюються лісосмуги і береги водойм.
Відчайдушні зусилля сільської ради поки що не можуть переломити ситуацію на краще. А за останніх два роки зроблено багато:
- організовано регулярний (щосуботній) збір і вивіз сміття;
- облаштовано під’їзди до паспортизованого сміттєзвалища, регулярно 2-3 рази на рік проводиться його упорядкування;
- з території села ліквідовано 6 стихійних сміттєзвалищ – вивезено майже 4000м3 сміття;
- проводяться роботи із озеленення – за два роки висаджено більше 2000 саджанців. До таких робіт залучається школа – за допомогою учнів ліквідоване велике сміттєзвалище в лісосмузі, розпочата робота по очищенню джерел і витоків річок.
Паспортизоване сміттєзвалище історично розмістилося надто близько від села – існує нагальна необхідність закриття старого та побудови двох нових звалищ, або ж, що перспективніше – організації сортування і переробки сміття.
Невирішеною залишається проблема з утилізацією решток тваринного походження.
Серйозною проблемою для села є сильні дощі і повені – водовідвідні канали і стоки не діють або знищені, внаслідок чого під час сильних опадів частина громадян зазнає збитків.
Швидкими темпами назріває проблема водопостачання. Поки що громадяни користуються кожен автономним водопостачанням – в селі велика кількість криниць. Але швидко прогресуюче потужне підприємство Птахокомбінат найближчим часом змінить ситуацію на критичну – артезіанська вода використовується безконтрольно і в величезних кількостях – за останніх 2 роки рівень води в криницях населення упав в середньому на 1,5-2 м.
Специфічні екологічні проблеми відсутні.
Охорона здоров’я
а) інфраструктура – амбулаторія загальної практики сімейної медицини, персонал – 15 чоловік (в т.ч. лікар сімейної медицини і лікар-стоматолог).
Проблеми:
- відсутність медичного обладнання;
- неповна комплектація кадрів;
- недостатнє забезпечення населення медикаментами;
- значних коштів потребує облаштування прилеглої до амбулаторії території та ремонт будівлі;
- відсутність автомобіля невідкладної допомоги чи хоча б простого легкового автомобіля;
- правова невизначеність статусу сільських закладів охорони здоров’я.
б) % населення, якого стосуються проблеми:
- дані проблеми стосуються всієї громади, тому що кожен громадянин є потенційним пацієнтом;
- рівень проблем можна охарактеризувати як помірно важкий.
Енергетичний потенціал
Сільською радою ведеться активна робота по енергозбереженню.
За два роки на роботи, так чи інакше пов’язані з енергозбереженням, потрачено близько 80 тис. грн., це:
- приміщення сільської ради і сільської амбулаторії переведені на електроопалення (комбіноване), встановлено зонні лічильники електроенергії;
- в будівлях сільської ради та сільської амбулаторії проведено заміну старих вікон і дверей на металопластикові та нові дерев’яні; стелю приміщення амбулаторії утеплено пінопластом і бетонною стяжкою;
- опалення приміщення одного з дитсадків переведено на економний котел на дровах «Атмос» (тільки за рік економія за рахунок вугілля склала понад 20 тис. грн.).
Попри проведену роботу, для завершення робіт по ліквідації надлишкових втрат тепла і електроенергії в приміщеннях установ сільської ради необхідні значні кошти – 150 200 тис. грн. без врахування потреб сільського будинку культури і 300-350 із будинком культури включно. Це мають бути такі роботи: заміна аварійних вікон (50 шт. розміром по 3,3 м2) і дверей (6) в дитсадках, заміна і утеплення аварійної стелі в філіалі «Берізка», утеплення стелі в дитсадку «Світлячок, утеплення стін в обох дитсадках; утеплення стін в приміщеннях амбулаторії і сільської ради, капітальний ремонт аварійної стелі (та її утеплення) в сільській раді; встановлення економного опалення в дитсадку «Берізка» (електричного чи на дровах); в Будинку культури всі вікна знаходяться в аварійному стані і потребують негайної заміни, опалення відсутнє зовсім.
Роботи з енергозбереження в установах сільської ради на даний момент вважаються одним з пріоритетних напрямків роботи сільської ради.
На останній сесії сільської ради депутати визнали неперспективною газифікацію села і прийняли рішення про переведення села на електроопалення з використанням зонного обліку електроенергії.
- проблема енергозбереження стосується усіх установ сільської ради, а відповідно – майже усіх жителів села;
- рівень енергетичних проблем можна охарактеризувати як помірно важкий.
Навколишнє середовище
Екологічні проблеми села і проведені сільською радою заходи описані вище.
- екологічні проблеми стосуються кожного жителя громади, від малого до старого;
- глибину проблем можна охарактеризувати як середню (але з тенденцією до погіршення)
Водопостачання
На даний момент забезпечення жителів громади водою в цілому задовільне – використовуються особисті та громадські криниці (інколи неглибокі свердловини). Але в найближчій перспективі ситуація значно загостриться і виникне потреба в будівництві централізованого водопроводу. Є сенс проектувати вирішення проблеми завчасно.
- проблема загальна для села;
- рівень небезпеки поки що від низького до середнього (але з загрозливою тенденцією до погіршення).
Транспорт до сільських шкіл
Найбільша відстань від житла до школи складає порядка 3 км, а в середньому – 1-2 км. Підвіз школярів до школи є бажаним, але не критичним.
Населення бажає підвозу дошкільнят до дитсадка, але дане питання поки що не врегульовано законодавчо. Така послуга населенню раніше надавалася, але була скасована по причині економічної недоцільності та юридичної невизначеності.
- рівень проблеми є низьким, стосується тільки сімей, де є діти шкільного чи дошкільного віку.