Ось типова схема вчинення таких злочинів. Спочатку правопорушник розміщує оголошення про продаж товарів або надання послуг в інтернетмагазині. Після звернення до покупця він вимагає заплатити гроші за такий товар або послугу через перерахування їх на банківську платіжну картку. Після того, як кошти перераховані, зловмисник не відправляє товар або не надає відповідні послуги.
Інший поширений спосіб заволодіння коштами громадян. Шахраї, зацікавивши продавця вигідною пропозицією, дізнаються номер банківського рахунку, інші персональні дані і номер мобільного телефону власника. Далі під приводом з’ясування питань, які можуть виникнути при перерахуванні коштів, просять громадян надати ще й інші додаткові відомості, зокрема паролі чи пін-коди, які приходять на їхній мобільний телефон. Чинячи такі дії і не розуміючи їх суті, особа самостійно допомагає перерахувати кошти на рахунки правопорушників або активує функції, які надають їм можливість заволодіти коштами, які є на карткових рахунках громадян.
Вказані дії кваліфікуються за ст.190 Кримінального кодексу України, тобто заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою (шахрайство).
Протягом 2015-го та поточного років до Бершадського ВП ГУНП надійшло більше 30 заяв громадян про вчинення відносно них таких злочинів.
Наприклад, жителька К. через касу «Райффайзенбанку Аваль» перерахувала 3500 грн.
за придбання одягу через дошку оголошень в Інтернеті «OLX». Однак, після перерахування грошей на картковий рахунок правопорушника, він на зв’язок не виходив та вказаний товар громадянка так і не отримала. Відомості за вказаним фактом внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочато кримінальне провадження за ч.1 ст.190 КК України, по якому Бершадською місцевою прокуратурою здійснюється процесуальне керівництво.
Звертаю увагу, що вийти на слід таких шахраїв дуже складно. Зазвичай вони використовують одноразові сім-картки та дешеві мобільні телефони, які після вчинення проти - правних дій викидають у смітник. А рахунки, здебільшого відкриті на загублений чи викрадений паспорт, закривають.
Тому громадяни повинні бути пильними, купуючи товари через Інтернет для того, аби не бути обманутими шахраями. Купуючи товари, необхідно ретельно вивчати інформацію про інтернет-магазин чи аукціон, відгуки про продавця. Разом із тим, перерахування грошей на рахунок продавця після фактичного отримання товару забезпечить реальне виконання договору купівлі-продажу товару.
Максим ДЖУЖУК, прокурор Бершадської місцевої прокуратури, юрист 3 класу.