На даний час навантаження на заробітну плату в Україні становить 53,3%, тоді як в сусідній країні, Росії, 38-40%. Сьогодні уряд ставить перед собою завдання знайти шляхи зменшення навантаження на фонд оплати праці, довівши його до 30%.
Прийнятий бюджет в сумі 11901,4 тис. грн. є найбільшим за останніх три роки. За 5 місяців до місцевого бюджету надійшло 3554,5 тис. грн., що більше проти відповідного періоду минулого на 740,3 тис.грн. Але навіть при досягненні значного приросту надходжень до місцевого бюджету, а це 26,3%, ми не змогли забезпечити проведення в повній мірі видатків, передбачених бюджетом, і наприкінці квітня змушені були взяти 900 тис. грн. кредиту на виплату заробітної плати.
Значний вплив на надходження податку з доходів фізичних осіб має середньомісячний розмір заробітної плати. Так, в 2003 році середня заробітна плата по району складала 238 грн. – це на 224 грн. менше, ніж в цілому по Україні. В 2004 році розмір середньої заробітної плати по району складав 322 грн., або на 258 грн. менше, ніж по Україні. І хоча по району зростання середньої заробітної плати в 2004 році порівняно з 2003 роком відбулось на 135%, тоді, як по Україні лише на 126%, різниця між середньою заробітною платою в нас зросла на 34 грн. В 2005 році уряд поставив завдання вийти на середню заробітну плату по Україні в сумі 778 грн. Для того, щоб забезпечити виконання дохідної частини бюджету району, необхідно мати середню заробітну плату за рік 510 грн. І хоча це на 58% більше, ніж в 2004 році, але на 268 грн. менше, ніж по Україні. Тобто, різниця між розміром середньої заробітної плати по району і по Україні не зменшується, а навпаки, зростає. Сьогодні ми можемо сказати, що розмір середньої заробітної плати в сумі 510 грн. – це мінімальне завдання, яке стоїть перед районом. Щоб мати позитивну динаміку, ми повинні вийти на середню заробітну плату в 521 грн.
За 1 квартал 2005 року середня заробітна плата по Вінницькій області становить 485 грн. 29 коп., по нашому району – 347 грн. 47 коп. Якщо проаналізувати розмір середньої заробітної плати по області в розрізі районів, то можна побачити, що Бершадський район при такій середній заробітній платі займає 25-е місце.
По галузях народного господарства найнижча середня заробітня плата в нас у сільському господарстві, така тенденція спостерігається практично по всіх районах області, різниця тільки в рівні заробітної плати. Яка ж повинна бути середня заробітна плата для забезпечення щомісячного виконання бюджету району?
Щоб забезпечити помісячне виконання надходжень по податку з доходів фізичних осіб, ми маємо вийти на середньомісячну річну заробітну плату в сумі 510 грн. Якщо ми спрацюємо як у минулому році, то середня заробітна плата за рік становитиме 436 грн., тоді місцевий бюджет недоотримає податку з доходів фізичних осіб 1 654,6 тис. грн., а це бюджет району за 2 місяці.
Ситуація, яка склалася із середньою заробітною платою за п'ять місяців, призвела до значного ненадходження податку з доходів фізичних осіб, що в свою чергу не дає можливості проводити видатки з місцевого бюджету в повній мірі.
Тому питання збільшення розміру заробітної плати в кожного керівника має бути визначено як одне із першочергових. До цієї роботи треба поставитися з великою відповідальністю, результатом чого стане підняття рівня життя населення на забезпечення проведення видатків, передбачених бюджетом.
Володимир КОГУТ,
начальник Бершадської МДПІ, радник податкової служби І рангу.