Згідно вимог ст.24 (ч.6) КЗпПУ у разі укладання трудового договору між працівником і фізичною особою, яка використовує найману працю, додержання письмової його форми є обов'язковим.
Форма трудового договору, його зміст, затверджена відповідним наказом Міністерства праці та соціальної політики України.
Серед умов трудового договору – додержання державного мінімального розміру заробітної плати – з 1 січня 2007 р. вона становить 400 грн. у місяць.
При укладанні договору необхідно також враховувати дотримання режиму тривалості робочого часу та часу відпочинку. Тобто тижнева тривалість робочого часу практично не може перевищувати 40 год., працівнику надається перерва для відпочинку і харчування, а й також вихідні дні.
Необхідно передбачити не лише конкретну тривалість робочого часу, а й час початку і закінчення роботи, а також відображення надання працівникові відпустки.
Передбачити у договорі і зобов'язання фізичної особи щодо створення працівникові необхідних умов для роботи.
Обов'язковим елементом трудового договору є поширення на працівників гарантій за рахунок коштів фондів загальнообов'язкового соціального страхування та коштів роботодавця відповідно до законодавства про деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування, зокрема, у разі тимчасової втрати працездатності, нещасного випадку на виробництві, на випадок безробіття.
Трудовий договір між роботодавцем (фізичною особою) і працівником укладається в трьох екземплярах і подається на реєстрацію до державної служби зайнятості за місцем проживання.
Один екземпляр договору (після реєстрації) повинен зберігатися у найманого працівника.
Запис до трудової книжки працівника має бути зроблений фізичною особою після реєстрації трудового договору в службі зайнятості. У разі розірвання трудового договору фізична особа робить запис про підстави його припинення з посиланням на відповідні ст. КЗпПУ та знімає з реєстрації договір у службі зайнятості, і на підставі цього робить запис до трудової книжки про звільнення працівника та підтверджує його печаткою служби зайнятості.
Багато суб'єктів підприємницької діяльності діють у межах норм чинного законодавства, своєчасно укладаючи трудові договори із найманими працівниками, проводять реєстрацію в соціальних фондах, додержуються законодавства з оплати праці. Це – М.П. Невлад з Красносілки, С.І. Максимчук з Бершаді, Т.І. Ткачук з Джулинки та інші. Але є й такі, які порушують законодавство.
У минулому році за неукладання договорів із найманими працівниками, порушення в оплаті праці, неоплату за роботу в надурочний та вечірній часи, а також у вихідні дні, до адміністративної відповідальності притягнуто і оштрафовано (штраф – 255-850 грн.) 12 підприємців. А за невиконання вимог виданого припису за матеріалами повторної перевірки, а також за матеріалами спільної перевірки із податковою міліцією, проти двох підприємців прокуратурою району порушено кримінальні справи.
Володимир ЄВИЧ,
головний державний інспектор праці територіальної державної інспекції праці у Вінницькій області.