По-перше, нагадаємо про наші давні дружні стосунки з цією країною. По-друге, не за горами – здійснення адміністративно-територіальної реформи в Україні. Саме у Польщі з-поміж інших країн Європи протягом останніх 50-70 років було проведено найбільш ефективну реформу. І цей досвід для нас є особливо актуальним.
У Польщі закон про місцеве самоврядування є другою Конституцією. Відновлення самоврядування в республіці тривало п'ятнадцять років. Візит вінницької делегації співпав якраз з цією датою. Представники від нашої області (всього 40 чоловік від виконавчої та представницької влад усіх рівнів, осередків політичних партій, громадських організацій та мас-медіа) взяли участь в урочистому засіданні Сеймику Свєнтокшиського воєводства. Відбувся семінар на тему системи публічної адміністрації Польщі, розподілу завдань між урядовою владою і місцевим самоврядуванням. Були виступи воєводи, який представляє уряд Польщі у даному регіоні, про його співпрацю з органами місцевого самоврядування. В наступні дні відбулися практичні заняття безпосередньо в управлінні маршалка, повітових староствах і гмінах.
Заступник голови Вінницької обласної державної адміністрації Валерій Коровій про свої враження від поїздки: "Нова редакція законодавства про місцеве самоврядування передбачає істотне розширення самоврядних повноважень та обмеження повноважень органів центральної виконавчої влади. Як ця схема діятиме на рівні області? Сесія депутатів обласної ради, яка проходить за партійними списками, обиратиме свій обласний виконавчий орган, відтак повноваження обласної державної адміністрації, як органу державної виконавчої влади, істотно зменшаться. Повноваження їй надаватиме уряд. Відносно цього нам було дуже цікаво, як розмежовані повноваження на рівні воєводи (представник уряду Польщі) та маршалка (представник органів місцевого самоврядування) у Свєнтокшиському воєводстві.
Нині всім зрозуміло, що та модель, за якою працює обласна державна адміністрація, є перехідною. Відтак для нас важливо, щоб ми змогли сфокусувати роботу для цивілізованої передачі своїх повноважень. Зараз для цього створюється управління регіонального розвитку та європейської інтеграції, відпрацьовується система взаємного обміну інформацією зі Свєнтокшиським воєводством, ми повинні створити групу фахівців, які б змогли орієнтуватися на отримання фінансування за рахунок структурних фондів Євросоюзу. Що означає фінансування за рахунок Євросоюзу для Польщі зараз? За останні три роки Свєнтокшиське воєводство отримало 130 мільйонів євро додаткового фінансування. Для порівняння: загальний обсяг централізованих капітальних інвестицій у Вінницьку область у поточному році планується на рівні 40 мільйонів гривень.
Адміністративна реформа в Польщі підвищила повноваження гмін з одночасною передачею потужних фінансових інвестицій. Наприклад, у гміні (міні-район у нашому розумінні) з чисельністю населення понад 5 тисяч осіб працює від 20 до 40 співробітників адміністрації. Наша сільська рада – це максимум 3-4 людини, які ходять з простягнутою рукою, щоб виконати якісь функції. Середній розмір бюджету гміни в межах такої кількості населення коливається від 10 до 20 мільйонів злотих на рік, що приблизно відповідає 1325 мільйонам гривень Для порівняння – сільські річні бюджети Вінницької області фінансуються у межах 10-40 тисяч гривень.